Tag "задушница"

Врати се на почетна
Колумни

За задушница!

На гробишта не носи кафиња и ракија, не пали цигари. Гробиштата не се кафана, туку место за молитва и воскресение.

Колумни

Што е потребно да се носи на гробишта на задушница?

Месопусната сабота Црквата ја посветува на сите оние кои починале и на овој ден на посебен начин се сеќава на нив во молитвите. Во своите богослужбени текстови секојдневно покрај тоа

Ватикан Вести

Задушница: Папата се моли за „прекинатите“ животи од војната

Додека војните продолжува да беснеат во Газа, Украина, Јемен и на други места, папата Фрањо зборуваше за споменот на покојните и надеж за повторно заедништво со нив во Божјото Царство.

Ватикан Вести

Бискупот Стојанов служеше света Литургија на гробиштата Бутел во Скопје

По повод празникот на Сите Светии и Денот на мртвите бискупот Стојанов на 1 ноември 2023 година служеше света Литургија на гробиштата Бутел во Скопје во сослужение на катедралниот парох

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за оние кои страдаат од војните

Додека војната сè уште беснее во Појасот Газа, Украина и другите делови на светот, папата Фрањо, по молитвата Ангел Господов, најави дека во четврток, на 2 ноември, ќе служи света

Вера Духовност

Молитвата за покојните е дело на милосрдие

Молитвата за покојните е последното и најголемо духовно дело на милосрдие. Со неговата милост и неговата помош, душите доаѓаат до славата што Бог им ја подготвил од почетокот на светот

Вера Духовност

Несфатливо е на задушница да не се оди на света Литургија

Како верник, но и од теолошка гледна точка тешко ми е да ја поврзам задушница со неодењето на света Литургија. Секако дека имаме должност да се грижиме за гробовите на

Вера Духовност Колумни

Со молитвата за покојните даваме пример на генерациите кои доаѓат по нас

Често пати се прашуваме за симболиката на деновите за спомените на покојните кои ги има во Црквата, како на пример спомен на 3 ден, на 9 ден, 40 ден, но

Ватикан Вести

Папата служеше светата Литургија за починатите кардинали и епископи

Присетувајќи се на светата Литургија во базиликата Свети Петар на 17 кардинали и 191 епископ кои починаа во изминатата година, Светиот Отец повика на поинаков поглед на неволјите – во

Ватикан Вести

Папата: Гробовите на починатите во војна се крик за мир

Светиот Отец на Задушница, 2 ноември ја предводеше светата Литургија на Француските воени гробишта (Cimitero Militare Francese) во Рим. Во хомилијата истакна дека гробовите на починатите војници се крик за