Tag "екуменизам"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата на крајот од Молитвената осмина за единство на христијаните: Одете и служете заедно, ставајќи ја молитвата на прво место

„Само љубовта која станува бесплатно служење, само љубовта која Исус ја навестувал и живеел, ќе ги приближи разделените христијани“, е пораката од проповедта на Папата на Втората вечерна молитва на

Ватикан Вести

Папата до католичко-православната комисија: Молете и работете за единство

Папата Фрањо ја истакна важноста на дијалогот на љубов, вистина и живот во своето обраќање во петокот на 26 јануари во Ватикан пред членовите на Мешовитата меѓународна комисија за теолошки

Вести Македонија

Епископот Стојанов во Паљурци: Да бидеме едно

Традиционално на празникот Преобраќање на свети апостол Павле Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов во Паљурци ја предводеше молитвата во чест на апостолот на народите

Ватикан Вести

Љубовта кон Бога и ближниот e средиште на Молитвената осмина за единство на христијаните

Вдахновени од параболата за Добриот Самарјанин, овогодинешната молитвена недела за единство на христијаните нѐ повикува да молиме за љубов кон Бога и кон ближниот.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да ја смениме насоката од поделба кон единство

Откако ги поздрави учесниците на XXVI. Павловски екуменски колоквиум, Папата истакна дека оваа иницијатива, која обединува научници од различни христијански вери и култури, овозможува да се надминат пречките на недоверба

Ватикан Вести

Папата ги повика христијаните заедно да сведочат за Евангелието

Светиот Отец испрати телеграма до Унијата на методистичката и валдензанската црква по повод нивната Синода, кој оваа недела се одржува на северот на Италија

Ватикан Вести

Да нема повеќе насилство во името на Бога

Претседателот на Папската теолошка академија во Истанбул го посети вселенскиот патријарх Вартоломеј I: „Христос е секогаш на страната на сите жртви, украински и руски“. Папската академија работи на низа иницијативи

Ватикан Вести

Папата: Христијаните заедно да се залагаат за праведен и стабилен мир во Украина

Примајќи ја делегацијата на Цариградската Вселенска Патријаршија во аудиенцијата, папата Фрањо одржа говор во кој го изрази своето верување дека христијаните ќе растат во меѓусебно заедништво и ќе му помогнат

Ватикан Вести

Католичката и Православната црква разговараа за синодалноста и приматот во вториот милениум

Од 1 до 7 јуни 2023 година, Мешовитата меѓународна комисија за теолошки дијалог меѓу Католичката црква и Православната црква ја одржа својата 15. пленарна седница во Александрија, Египет. Домаќин на

Ватикан Вести

Брат Алојз: Екуменизмот во време на војна бара трпение

Во Рим заврши средбата на организаторите на екуменското бдение „Заедно“ што ќе се одржи на 30 септември 2023 година на плоштадот Свети Петар во пресрет на отворањето на XVI Редовното