Tag "Евхаристиски конгрес"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папа: Продолжете да влевате љубов кон светата Евхаристија

Продолжете да придонесувате за заживување на верата и љубовта кон Светата Евхаристија. Ова беше апелот на папата Фрањо до американските членови на одборот за подготовка на претстојниот Национален евхаристиски конгрес

Ватикан Вести

Папата на италијанскиот Евхаристиски конгрес: Лебот мора да се дели на трпезата на светот

Папата Фрањо служеше света Литургија во Матера, на југот на Италија, по повод завршувањето на 27. Национален Евхаристиски конгрес. Евхаристиската Црква мора да се состои од жени и мажи „кои

Ватикан Вести

Папата и ги доверува на Богородица потребите на светот

На крајот од светата Литургија со која заврши Италијанскиот национален евхаристиски конгрес, папата Фрањо во Матера се помоли на Богородица да има повеќе деца во Италија; се помоли за утеха

Ватикан Вести

Папата на Плоштадот на хероите: Евхаристијата нѐ потсетува кој е Бог

На Плоштадот на хероите со стотина илјади верници, папата Фрањо го заврши 52. Меѓународен евхаристиски конгрес. Светата Литургија која ја предводеше Папата наречена уште и Statio Orbis, затоа што се

Вести Свет

Во Будимпешта е отворен 52. Меѓународен евхаристиски конгрес

Со свечена света Литургија на плоштадот на хероите во Будимпешта во недела, 5 септември 2021 година започна 52. Меѓународен евхаристиски конгрес. Светата Литургија ја предводеше претседателот на Советот на бискупските

Ватикан Вести

Кито во Еквадор ќе биде домаќин на 53. Меѓународен евхаристиски конгрес

Следниот Меѓународен евхаристиски конгрес ќе биде посветен на Латинска Америка и вредностите на евхаристијата за евангелизацијата.

Вести Свет

Кардинал Ердо: Папата Фрањо ќе биде сведок на надежта

Острогонско – будимпештанскиот надбискуп, кардинал Петаер Ердо, ја коментираше најавата на папата Фрањо дека ќе присуствува на завршната света Литургија на Меѓународниот евхаристиски конгрес, кој ќе се одржи од 5

Ватикан Вести

Бискупите од Унгарија со нетрпение ја очекуваат посетата на Папата на Будимпешта

Со голема радост ја примивме веста, во која Светиот Отец ја објави својата одлука дека ќе дојде во Будимпешта на света Литургија по повод завршувањето на 52. Меѓународен евхаристиски конгрес“,

Вести Свет

Евхаристиски конгрес во Ливерпул

Телото Христово на улиците на Ливерпул.

Ватикан

Кардинал Бањаско Папски пратеник на Евхаристискиот конгрес во Џенова

По повод престојниот Евхаристиски национален конгрес на Италија, кој ќе се одржи од 15 до 18 септември во Џенова, папа Фрањо го именува