Tag "Глазгов"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Светиот Престол објави официјално соопштение за Конференцијата COP26

Светиот Престол објави официјално соопштение за учеството на Конференцијата за климатските промени во шкотскиот град Глазгов. На чело на делегацијата на Светиот Престол е државниот секретар кардиналот Пиетро Паролин.

Ватикан Вести

Папата: Зачувувањето на целото создание е големо морално прашање на нашето време

Папата Фрањо упати писмо до верниците католици во Шкотска во кое моли за мудрост и сила за лидерите присутни на Конференцијата за климатските промени COP26, која се одржува до 12

Ватикан Вести

Папата до учесниците на COP26: Младите ќе ја наследат планетата каква што ќе одлучиме да ја оставиме

Папата Фрањо упати порака до присутните на Конференцијата за климатски промени, COP26, во Глазгов, која ја прочита делегатот на Светиот Престол, државниот секретар кардинал Пиетро Паролин.

Ватикан Вести

Молитви на Папата за Виетнам, Хаити и конференцијата COP26

По молитвата Ангел Господов во недела 31 октомври 2021 година папата Фрањо поттикна на молитва и конкретна солидарност со народот на Виетнам погоден од големите поплави и за Хаити каде

Ватикан Вести

Папата по повод конференцијата КОП26: Потребно е брзо делување

По повод Конференцијата за климата КОП26 папата Фрањо испрати до британската радиотелевизија BBC аудио-видео порака во која ја истакнува надежта за обновена глобална солидарност со цел донесување на радикални одлуки

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: КОП26 мора да ја потврди важноста за мултулатерализам и акција

Државниот секретар кардиналот Пиетро Паролин како ватикански делегат на 26 Конференција за климатски промени на Обединетите нации, КОП26 за Ватикан њуз објасни што Светиот Престол очекува од ова конференција која

Ватикан Вести

Кардинал Паролин ќе ја предводи ватиканската делегацијата во Глазгов

Канцеларијата за печат на Светиот Престол на 8 октомври 2021 година објави дека делегацијата на Светиот Престол на климатската конференција на ОН COP26 во ноември во Глазгов, Шкотска, ќе ја

Ватикан Вести

Папата Фрањо ги собра стручњаците, и верските лидери во пресрет на конференцијата за климатските промени

Папата Фрањо собра во Ватикан научници, стручњаци и верски лидери на средба за Верата и науката во текот на која од аспект на конференцијата за климатските промени треба да се

Вести Свет

Во пожар изгоре црквата Свети Симон во Глазгов

Една од најстарите цркви во Глазгов, посветена на Свети Симон, позната и како „Полска црква“, бидејќи ја посетува полската католичка заедница која живее во најголемиот шкотски град, изгоре во пожар

Вести Свет

Шкотските бискупи најавија патување на Папата во Глазгов

Портпарол на шкотската бискупска конференција најави учество на папата Фрањо на ОН конференцијата за климата COP26, која ќе се одржи во Глазгов од 1 до 26 ноември 2021 godina.