Tag "Втор Ватикански Собор"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата потсети на „храброто сведоштво“ на бискупот Бетаци на Вториот ватикански собор

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство по повод смртта на бискупот Луиџи Бетаци, еден од најмладите учесници на Вториот ватикански собор и неуморен промотор на ненасилството, правдата и мирот.

Ватикан Вести

Папата: Да се надминат поделбите и да се зачува единството

Во вторник, 11 октомври 2022 година, папата Фрањо ја предводеше свечената света Литургија во Ватиканската базилика по повод 60-годишнината од почетокот на Вториот ватикански собор и спомен-денот на свети Иван

Ватикан Вести

Црквата ја слави 60-годишнината од отворањето на Вториот ватикански собор

Папата Иван XXIII официјално го отвори Вториот ватикански собор на 11 октомври 1962 година за време на свечена церемонија во базиликата Свети Петар, започнувајќи го 4 – годишниот настан со

Ватикан Вести

Ангел Господов: Папата моли да престане заканата од нуклеарна војна

На крајот од светата Литургија за канонизација на Џовани Батиста Скалабрини и Артемида Зати, во недела 9 октомври 2022 година папата Фрањо со присутните верници молеше Ангел Господов. Пред молитвата

Ватикан

Темелот на меѓурелигискиот дијалог е меѓусебното почитување

Светиот Отец ги поттикна религиите во светот на меѓусебно почитување и доверба и на градење на братски односи помеѓу припадниците на различните религии,

Ватикан

Папата: Взаемна доверба и почит помеѓу евреите и католиците

Папата Фрањо вчера, на 25 јуни, на аудиенција ја прими делегацијата на здружението „Б’наи Б’рит интернационал, хуманитарна и културна организација основана во 19 век,