Tag "волонтерство"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата упати порака до волонтерите на Светскиот ден на млади 2023

Папата Фрањо испрати видео порака на шпански јазик по повод Светскиот ден на волонтерството, во која зборува за великодушноста на сите оние кои со својата доброволна работа ја поддржуваат работата

Ватикан Вести

Папата: Живееме во цивилизација на конфликти, средбата е неопходна за решавање на конфликтите

Примајќи ги во аудиенција волонтерите на Алијансата на христијанските тела на меѓународната волонтерска служба (FOCSIV), по повод 50-годишнината од основањето на сојузот, Папата им врачи однапред подготвен текст и им

Вести Македонија

Нова Маала: Волонтерството на дело

На 14 и 15 декември 2018 година во црковниот двор во парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ во Нова Маала, по иницијатива на месниот парох се одржа волонтерска акција.

Вести Македонија

Во Секирник одржана духовна-информативна средба

Во просториите на парохијата „Свети Никола“ во Секирник во недела 20 ноември се одржа средба со духовен-информативен карактер.

Македонија

Нова Маала: Волонтерството како подршка на Црквата

Изминатите неколку дена волонтерите од парохијата “Успение на Пресвета Богородица” од Нова Маала активно се вклучени во волонтерски акции во парохијата,

Македонија

Во Петралинци се одржа предавање за Каритас

На 5 јули во парохиската сала при парохијата Свети Кирил и Методиј – Петралинци, на покана од парохот о. Ѓорги Појразов, беше одржано предавање на тема: