Tag "Велигденска порака"

Врати се на почетна
Македонија Проповеди

Велигденска честитка на монс. Стојанов до духовните лица и верниците

Драги браќа свештеници, чесни сестри, браќа и сестри во Христос воскреснатиот

Свет

Порака на епископите од сирискиот град Алепо

„Ние сме деца на Воскресението, синови на надежта и цврсто веруваме дека нашето страдање нема да биде залудно, се вели во велигденската пораката на католичките епископи од Алепо упатена до

Свет

Патријарх Сако: Исус ни помага да останеме во својата држава

Умрениот и воскреснатиот Христос е знак за надеж, охрабрување да останеме обединети во оваа своја земја, каде што христијаните треба да бидат „пример за светло и надеж“,

Свет

Велигденска порака на христијанските верски поглавари од Светата земја

Во Интервју за Радио Ватикан, кустосот на Светата Земја, патер Пјербатиста Пицабала ги коментираше пораките на христијанските поглавари од Светата Земја по повод Велигденските празници.