Tag "ватикански медиуми"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: За десетата годишнина од мојот понтификат, подарете ми мир

„Popecast“ е името на подкастот во кој Папата зборува за себе, а ватиканските медиуми го изработија по повод десетгодишнината од неговиот понтификат: „Не мислев дека ќе бидам Папа за време

Ватикан Вести

Папата ќе ги посети L´Osservatore Romano и Радио Ватикан

Следниот понеделник, на 24 мај, папата Фрањо ќе го посети седиштето на Радио Ватикан и полуслужбениот ватикански дневник L´Osservatore Romano, објави на 18 мај директорот на канцеларијата за печат на

Ватикан Вести

Ватиканските медиуми започнува со емитување на знаковен јазик

На Велигден, ќе започне проектот на ватиканската Дикастерија за комуникации насловен „Никој не е заборавен“, во кој содржините на знаковниот јазик ќе се емитуваат на Youtube каналот на Ватикан њуз,

Ватикан Вести

Дикастеријата за промовирање на интегрален човеков развој и ватиканските медиуми за времето по пандемијата

Во Рим на 9 јуни се одржа средба на Дикастеријата за промовирање на интегрален човеков развој и ватиканските медиуми за подготовка на локалните Цркви за времето по пандемијата со коронавирусот.

Ватикан

Заврши деветиот состанок на Кардиналскиот совет

Кардиналскиот совет во среда 15 април го заврши своето девето советување. Во попладневните часови на средбата учествуваше и Папата, изјави портпаролот на Ватикан, отец Федерико Ломбарди