Tag "Братислава"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до рабинот Скорка: Вие сте пример дека верата и човековите права не се во конфликт

На 10 мај 2023 година, Богословскиот факултет на Универзитетот во Трнава, Словачка, му додели почесен докторат на аргентинскиот писател и биофизичар и ректор на Латиноамериканската рабинска семинарија во Буенос Аирес,

Ватикан Вести

Папата им се заблагодари на словачките Евреи за отворените врати за братството

Папата Фрањо, „поклоник“ на плоштадот Рибне во Братислава, каде што стои спомен обележјето на Холокаустот. Зборот на Светиот Отец беше крик на болка поради ужасите извршени врз илјадници словачки Евреи:

Ватикан Вести

Во Братислава Папата го посети центарот „Витлеем“

Со посета на заедницата на духовните ќерки на Света Мајка Тереза од Калкута и оние на кои тие им помагаат, папата Фрањо ја започна следната фаза од својот престој во

Ватикан Вести

Папата се сретна со словачките бискупи, свештеници, монашки заедници и богослови

Прво и основно, потребна ни е Црква која заедно ќе оди, ќе оди низ животот со запален факел на Евангелието, рече Папата на 13 септември 2021 година, за време на

Ватикан Вести

Папата до Словаците: Повикани сте да бидете сведоци на братството и мирот во срцето на Европа

Лебот и солта, како типични симболи на словачкото гостопримство, беа во центарот на говорот на папата Фрањо пред словачките власти, дипломатскиот кор, претприемништвото и граѓанското општество.

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Словачка

Папата Фрањо пристигна во Братислава; така започна вториот дел од неговото апостолско патување на кое ќе биде до 15 септември.

Ватикан Вести

Папата учествуваше на екуменската средба во Братислава

Во неделата на 12 септември 2021 година, папата Фрањо учествуваше на екуменската средба во Апостолската нунцијатура во Братисла во рамките на своето 34. Апостолско патување.

Вести Свет

Словачка со нетрпение ја очекува посетата на Папата

Во неделата на 4 јули на крајот од пладневниот наговор папата Фрањо потврди дека во септември ќе ја посети Словачка. Тоа го најави во март во авионот на враќање од