Tag "Бејрут"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата повторно моли за жртвите од експлозијата во бејрутското пристаниште

Папата Фрањо повторно повика на молитва за жртвите од разорната експлозија во пристаништето Бејрут, Либан, неколку дена пред третата годишнина од катастрофата. Папата моли нацијата да ја надмине сегашната криза

Ватикан Вести

Папата до лидерите на народите: Не водете го човештвото во пропаст!

По молитвата Царице небесна, папата Фрањо повторно апелираше за крај на војната во Украина, мислејќи и на рибарите и работниците казнети од конфликтот; тој изрази и задоволство од прекинот на

Ватикан Вести

Папата го прими либанскиот претседател

Светиот Отец во понеделник 21 март 2021 година го прими во аудиенција претседателот на Либан, Мишел Аун, кој потоа се сретна со државниот секретар, кардинал Пиетро Паролин и со секретарот

Вести Свет

Послание на Суверениот малтешки ред во Бејрут

Претседателот на Суверениот малтешки ред во Либанон Марван Сехнаоу во отворено писмо предупредува дека неговите граѓани се „болни, гладни и очајни“.

Ватикан Вести

Папата упати конкретна помош за Либан

Папата Фрањо преку Дикастеријата за промовирање целосен човечки развој испрати итна помош во износ од 250.000 евра за потребите на Црквата во Либан, кој се наоѓа во тешки моменти на

Вести Свет

Ден за молитва и пост во Либан

По разорната експлозија во Бејрут маронитските епископи повикаа сабота 8 август да биде ден на молитва и пост за жртвите, нивните семејства, ранетите, здравствените работници и безбедносните сили.

Ватикан Вести

Папата Фрањо се моли за жртвите од експлозијата во Бејрут

На крајот од Генералната аудиенција во среда 5 август 2020 година папата Фрањо упати апел по повод силната експлозија во Бејрут во која над 100 лица ги загубија животите, а