Tag "Апостолска посета"

Врати се на почетна
Ватикан

Животот на Богородица е сведоштво дека Бог не разочарува

Светиот Отец на 11 јули попладне од главниот град на Парагвај Асунсион замина во маријанското светилиште посветено на Безгрешното зачнување во местото Какупе каде што се почитува Богородица

Ватикан

Боливија со нетрпение го чека папата Фрањо

Во Боливија расте исчекувањето за доаѓањето на папата Фрањо. Светиот Отец во 16.15 часот според локално време, односно во 22.15 по средноевропско ќе слета на аеродромот во Ел Алто каде

Ватикан

Во Евангелието е клучот за соочување со актуелните проблеми

На свршетокот на првиот ден од апостолската посета на Папата на Еквадор, патер Федерико Ломбарди, директор на Канцеларијата за печат на Светиот Престол и на Радио Ватикан,

Ватикан

Папата ќе ја посети Куба

Ватиканскиот портпарол отец Федерико Ломбарди во изјава потврди дека папата Фрањо ќе ја посети Куба, како дел од Апостолската посета на САД. „Папата доби и ја прифати поканата

Ватикан

Папата ќе ги посети Еквадор, Боливија и Парагвај

Канцеларијата за печат при Светиот Престол во четврток 16 арпил објави дека папата Фрањо во првата половина од месец јули ќе ги посети Еквадор, Боливија и Парагвај.