Tag "Апостолска посета"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата: Семејството не е надминат модел

Повеќе би сакал рането семејство кое секој ден се обидува да негува љубов, отколку општество кое е болно заради затвореноста и стравот од љубовта

Ватикан

Папата до домородното население во Мексико: Денешниот свет има потреба од вашата култура

Папата Фрањо на 15 февруари служеше света Литургија за бројното домородно население во јужната мексиканска држава Чијапас. На домородното население им порача дека на денешниот свет му е потребна нивната

Ватикан

Исусовци му подарија на Папата мошти од маченикот Про

Папата Фрањо во недела 14 февруари се сретна со група мексикански Исусовци во Апостолската нунцијатура во мексиканскиот главен град. Директорот на Канцеларијата за печат при Светиот Престол

Ватикан

Папата: Секој христијанин е изложен на три искушенија

Светиот Отец на 14 февруари во Центарот за високи студии во Екатaпек го предводеше евхаристиското славење пред повеќе од илјадници верници.

Ватикан

Папата служеше Миса во базиликата Богородица од Гвадалупе

Папата Фрањо на 13 февруари 2016 година служеше света Литургија во базиликата Гвадалупе во главниот град на Мексико. Тој истакна дека Богордица од Гвадалупе посакала да дојде

Ватикан

Пристигнувањето на папата Фрањо на мексиканскиот аеродром

Големо мноштво народ во главниот град на Мексико го пречека папата Фрањо. Со големи свечености Папата беше пречекан од претставници на власта, претставници на Мексиканската бискупска конференција и илјадници верници. 

Ватикан

Мото и лого на посетата на Папата на Мексико

Мотото и логото за апостолската посета на папата Фрањо во Мексико од 12 до 18 февруари се објавени од мексиканските епископи

Ватикан

Објавена програмата за патувањето на папа Фрањо во Мексико

Како што најави за време на посетата на Куба и Соединетите Американски Држави, папа Фрањо од 12 – 18 февруари 2016 година ќе престојува во Мексико.

Ватикан

Папата: Верата се навестува со сведочење

Соживот помеѓу богатството и бедата во Африка и не само таму е соблазна – истакна Светиот Отец на Генералната аудиенција на 2 декември на плоштадот

Ватикан

Папата го посети домот за сиромашни и болни во Уганда

Папата Фрањо на 28 ноември во Уганда го посети „Домот на милосрдието“  во кој што чесните сестри од монашката заедница Добриот Самарјанин се грижат за болни, сиромашни и луѓе со