Македонија

Врати се на почетна
Македонија

Свечена света Литургија во Скопската катедрала со Апостолскиот нунциј во Македонија монсињор Јануш Болонек

Во неделата на 15 декември 2013 година, трета адвентска недела, во Скопската катедрала Пресвето Срце Исусово вечерната свeта Литургија беше предводена од надбискупот монсињор Јануш Болонек, досегашен нунциј во Македонија.

Македонија

Подѓаконско ракополагање

На Светата литургија во капелата на ординаријатот на скопска бискупија на 11 декември од рацете на Апостолскиот егзарх во Македонија Н.В.П. д-р Киро Стојанов, подѓаконско ракополагање прими дипломираниот богослов Илија

Македонија

Концерт во Скопската катедрала по повод кампањата „Едно човечко семејство-храна за сите“

Како дел од кампањата „Едно човечко семејство-храна за сите“ во вторникот на 10 декември во Скопската катедрала „Пресвето Срце Исусово“ Македонскиот Каритас организираше хуманитарен концерт. Концертот беше

Македонија

Молитвениот бран против гладот во светот „помина“ и низ Македонија

Во својата видео порака папата Фрањо на 10 декември ги повика сите луѓе од светот да ја подржат новата кампања на Каритас Интернационалис против гладот во светот.

Македонија

Година на семејство во Апостолскиот егзархат во Македонија

Во понеделник 9 декември во просториите на парохијата Успение на Пресвета Богородица – Струмица се одржа состанок на свештениците од Апостолскиот егзархат во Македонија, кој го предводеше Н.В.П. монс. д-р

Македонија

Проповед на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во Стојаково на празникот Свети Климент

 На 8 декември, патрониот празник Свети Климент Охридски во Стојаково во филијалната црква се служеше света Архиерејска Литургија, која ја предводеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов. По тој повод тој

Македонија

Прославен празникот Свети Никола во Штип

Во Католичката црква „Благовештение“ во Штип по повод празникот Свети Никола Чудотворец се служеше света Литургија, која ја предводеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во

Македонија

Средба на свештениците од Скопска бискупија и прогласување на Година на семејството

Во четврток 5 декември во епископскиот ординаријат во Скопје се одржа средба на свештенството на Скопската бискупија, со која претседаваше скопскиот бискуп и апостолски егзарх Н.В.П. д-р Киро Стојанов, на

Македонија

Почеток на кампањата „Едно човечко семејство – храна за сите“

На 06.12.2013 во пасторалниот центар при парохијата Пресвето Срце Исусово во Скопје, Македонскиот Каритас одржа прес конференција по повод почетокот на интернационалната акција „Едно човечко семејство – храна за сите“.

Македонија

Кампања на Каритас: Едно човечко семејство – храна за сите!

Претседателот на Каритас Интернационалис кардинал Оскар Андрес Родригез Марадијага упати апел до сите Каритаси низ целиот свет, повикувајќи ги членовите на Каритас и сите луѓе со добра волја, да се