Македонија

Врати се на почетна
Македонија

Продолжува Големата Мисија на плоштадот во Струмица

Струмица, 3.6.2013 /к.мк/+ – На плоштадот „Гоце Делечв“ Струмица, во недела 2 јуни продолжија катехезите на Неокатекуменскиот пат. Централната тема на неделната катехеза беше Керигмата, Радосната вест. Слушателите беа доста

Македонија

Скопје се приклучи кон Евхаристиското обожавање со папата Фрањо

Скопје, 3.06.2013/к.мк/ Скопската парохија одговори на повикот на Папата Фрањо за светскиот заеднички час на обожавање на Евхаристијата. Во неделата на 02 јуни точно во 17.00 часот целиот свет беше

Македонија

Петралинци се приклучи на Евхаристиското обожавање со папата Фрањо

Петралинци, 3.6.2013 /к.мк/ – Верниците од парохијата Свети Кирил и Методиј – Петралинци во недела 2 јуни со обожавање на Пресветата Евахристија се приклучија во молитвите со папата Фрањо и

Македонија

Прва причест во Нова Маала

Нова Маала, 3.6.2013 /к.мк/ – Во парохијата Успение на Пресета Богородица – Нова Маала, во недела 2 јуни, шест деца од парохијата примија Прва света Причест. На овој голем настан

Македонија

Бдеење во пресрет на Светскиот Ден на Млади

„Одете и научете ги сите народи“ (Мт.28,19) Радово, 02.6.2013 /к.мк/ – Под знакот на официјалното гесло во Радово на 01 јуни 2013 се одржа – Бдеење во пресрет на Светскиот

Македонија

Мајската набожност омилена молитва во Радово

Радово, 1.6.2013 /к.мк/ – Преку цел месец мај во парохијата свети Пророк Илија во Радово се служеше „Мајска Набожност“. Месец мај е посветен на Марија, Исусовата и наша Мајка, затоа

Македонија

Празникот на Пресветата Евхаристија свечено одбележан во скопската катедрала

Скопје, 30.05.2013 к/мк – Празникот на Пресветата Евхаристија, еден од најзначајните во црквата, во скопската катедрала се одбележа со свечена Света Миса која ја предводеше Н.В.П. монсињор д-р Киро Стојанов,

Македонија

Тридневница на Сестрите Евхаристинки во Скопје

Скопје, 27.05.2013 /к.мк/ – По повод празникот на Пресветата Евхаристија, Сестрите Евхаристинки со тридневна молитвена програма се подготвуваат за одбележување на својот заштитен празник. Од 27 до 29 мај, вратите

Македонија

На плоштадот Гоце Делчев во Струмица продолжи Големата Мисија

Струмица, 26.5.2013 /к.мк/ – Пеејќи духовни песни на плоштадот Гоце Делчев во Струмица во недела 26 мај продолжи Големата мисија. Еден член од Неокатекуеменскиот пат говореше за сопственото искуство и

Македонија

Прва Причест во Струмица

Струмица, 26.5.2013 /к.мк/ – Во недела 26 мај во катедралната црква Успение на Пресвета Богородица – Струмица за време на светата Литургија, 35 деца од парохијата за прв пат примија