Македонија

Врати се на почетна
Македонија

Бискупот Стојанов во пасторална посета на Индија

Во недела 16 февруари 2014 година во попладневните часови Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх монсињор д-р Киро Стојанов отпатува од аеродромот „Александар Велики“ во двонеделна пасторална посета на Индија.

Колумни Македонија Размислување

Момче ожени се!

Постои една работа со која ние модерните мажи се бориме, тоа е неодлучноста. Никако да се одлучиме што сакаме, па наместо да ја одредиме својата цел како што е бракот

Македонија

Честитки до Католици.мк по повод годишнината упати парохијата Свети Пророк Илија – Радово

Драги оче Гоце, Вам, на вашите соработници на сите верници од Католичката Црква во Македонија и на сите читатели на страницата Католици.мк, од срце ја честитаме годишницата од основањето и

Македонија

За прославата на Католици.мк известуваа повеќе католички медиуми

За прославата една година од постоење на Католици.мк која се одржа на 9 февруари 2014 година во просториите на парохијата Иван Крстител – Струмица, известуваа повеќе католички медиуми,

духовнитекстови Македонија Размислување

Проповед на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во Струмица по повод денот на болните и празникот Мајка Божја Лурдска

Драги браќа и сестри – Денес сум необично радосен бидејќи како да се овистинуваат Исусовите зборови: Дојдете при мене сите изморени и обременети и Јас ќе ве успокојам

Македонија

Излезе од печат книгата „Божји заповеди – Пат до нашето спасение“

На 10 февруари 2014 година, по завршувањето на Духовната обнова во Петралинци беше преставена книгата „Божји заповеди – Пат до нашето спасение“ од о. Јулијан Катриј, а преводот од украински

Македонија

Музичката група Еклезија го прослави својот прв роденден

На 10 февруари 2014 година музичкиот бенд Еклезија ја прослави својата прва година од формирањето. Првиот и засега единствен католички бенд кој твори духовна музика е составен од четири члена

Македонија

Духовна обнова за свештениците од Апостолскиот егзрхат

Во понеделник 10 февруари 20014 година во парохијата Свети Кирил и Методиј – Петралинци се одржа духовна обнова за свештениците од Апостолскиот егзархат во Македонија.

Македонија

Во Катедралата во Струмица прославен денот на болните

Во недела 9 февруари 2014 година во Катедралната црква Успение на Пресвета Богородица во Струмица Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија служеше света Архиерејска

Македонија

Најава: Света Архиерејска Литургија во катедралата Успение на Пресвета Богородица – Струмица

Во недела 09 февруари 2014 година со почетокт во 10.30 часот, по повод празникот на Мајка Божја Лурдска и денот на болните кој се слави на 11 февруари, Н.В.П. Монс.