Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата изрази близина со жртвите од поплавите во Пакистан

Пред молитвата Ангел Господов во Аквила, папата Фрањо изрази близина до жртвите од поплавите во Пакистан, и се молеше за Украина и за сите народи кои патат од војна.

Вести Македонија

Епископот Стојанов го воведе во служба новиот катедрален парох

За време на светата архиерејска Литургија, на 28 август 2022 година, на празникот Успение на Пресвета Богородица, која бискупот Стојанов ја служеше во Катедралната црква во Струмица го воведе во

Вести Македонија

Прославен паторниот празник на Катедралната црква во Струмица

На празникот Успение на Пресвета Богородица, 28 август 2022 година, патронот на Струмичко – скопската епрахија и Катедралната црква во Струмица, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко

Ватикан Вести

Папата Фрањо и новите кардинали го посетија Бенедикт XVI

На кратката средба во ватиканскиот манастир Mater Ecclesiae, папата Фрањо му ги претстави новите кардинали на почесниот папа Бенедикт XVI, кој се помоли со нив и ги благослови.

Ватикан Вести

Папата Фрањо до новите кардинали: Огнот на Божјата љубов да се донесе до сите

Во својата проповед за време на Конзисториумот за именување на нови кардинали, во сабота 27 август 2022 година, папата Фрањо ги охрабри новите кардинали со апостолска ревност, поттикнати од огнот

Ватикан Вести

Папата: Верата им дава хармонија на семејствата, на Црквата и на светот

Светиот Отец во петок 26 август 2022 година го прими големото семејство на Педро Марија Гимараес де Мело, кое е на ходочастие во Ватикан. Токму овие претприемачи нудат работа на

Вести Македонија

Најава: По повод Голема Богородица епископот Стојанов ќе служи во Струмица и Нова Маала

По повод празникот Успение на Пресвета Богородица Скопскиот бискуп и Струмичко скопски епарх, Н.В.П. монс. Киро Стојанов ќе служи Света Архиерејска Литургија во недела 28 август во Катедралната црква „Успение

Вести Свет

Почина суботичкиот бискуп Славко Вечерин

Суботичкиот епископ монс. Славко Вечерин почина во вечерните часови во петок 26 август 2022 година во Домот за сместување на возрасни и стари лица на Зрењанинската бискупија „Misericordia“ во Кикиндa,

Ватикан Вести

Папата до световните институти: Вашиот повик го отвора патот

Примајќи ги учесниците на генералното собрание на Светската конференција на световни институти (CMIS), папата Фрањо ги охрабри да ја донесат светлината на Евангелието „каде заморот и болката се посилни, каде

Ватикан Вести

Папата: За да се излечи светот од насилство, потребни ни се способни лидери вдахновени со братска љубов

Папата Фрањо ги охрабри учесниците на средбата на Меѓународната мрежа на католички законодавци да работат за поправеден, побратски и мирен свет преку законодавни процеси кои ја промовираат благосостојбата на сите