Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата ја нагласува храброста, трудот и пожртвуваноста на малите и средни претприемачи

Молитвената накана на Папата за август 2022 е посветена на трговците, угостителите, занаетчиите и сите оние кои се занимаваат со различни активности кои се погодени од економските последици од пандемијата:

Ватикан Вести

Објавена е програмата на Папата за посетата на Казахстан

Канцеларијата за печат на Светиот Престол ја објави официјалната програма за 38. Апостолска посета на Папата во странство, поточно во Казахстан, која претходно ја посети папата Иван Павле II. во

Вера Сведоштва

Свети пророк Илија

Свети пророк Илија е светец чиј живот е обележен со навидум контрадикторни, но всушност со многу поврзани реалности:

Ватикан Вести

Папата го прими во аудиенција претседателот на Фиџи

Папата Фрањо на 1 август 2022 година го прими претседателот на Република Фиџи, Вилијам Катонивера.

Ватикан Вести

Папата ќе го посети Казахстан

Светиот Отец ќе престојува во главниот град на Казахстан, Нур-Султан, каде ќе учествува на Седмиот конгрес на поглаварите на светските и традиционалните религии.

Ватикан Вести

Папата повторно повика на преговори за мир во Украина

На крајот од молитвата Ангел Господов на 31 јули 2022 година Папата се заблагодари на сите кои придонеоса за „покајничкото ходочастие“ во Канада, а потоа повика на преговори за мир

Ватикан Вести

Ангел Господов: Лакомството е зло што го уништува човекот

Пред молитвата Ангел Господов на 31 јули 2022 година Папата се освнра на литургиското Евангелие кое зборува за лакомството. Говорот на Папата го пренесуваме во целост.

Вера Духовност

Слово за живот, август 2022

„Господи, колкупати да му простам на брата ми, кога ќе згреши против мене? До седумпати ли?“ (Матеј 18, 21)