Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Најава: Свечена света Литургија во Сарај по повод патрониот празник на црквата

По повод патрониот празник на парохијата „Свети великомаченик Димитриј“ – Сарај, на 08 ноември 2018 година со почеток во 10.30 часот

Вера Духовност

Сега размисли, за што можеш да Му се заблагодариш на Бог?

Сега размисли за што можеш да Му се заблагодариш на Бог? Кога последен пат му се заблагодари за сѐ што имаш? Што е вредно за благодарност? Дали ги поттикнуваш своите

Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од атентатот во Египет

Во неделата 4 ноември 2018 година, папата Фрањо во пладневниот наговор ги спомна жртвите од нападот на ходочасниците во Египет, изрази жалост и ги вети своите молитиви.

Вести Македонија

Оркестарот „Јуриј Лончариќ”од Лудбрег престојува во Гевгелија

Во недела 4 ноември 2018 година инструменталниот оркестар „Јуриј Лончариќ” од Лудбрег – Хрватска зеде учество за време на светата Литургија која се служеше во црквата „Свети Петар и Павле“

Ватикан Вести

Папата: Без љубов кон ближниот не можеме да го љубиме Бог

Двете димензии на љубов, онаа кон Бог и онаа кон ближниот, се соединуваат, тоа е ознака за Христовите ученици – рече папата Фрањо на 4 ноември 2018 година

Вести Македонија

Панахида и свeта Литургија за покојните Словенци во Бистренци

На 03 ноември 2018 верници од Словенската заедница учесвуваа во молењето панахида и света Литургија за своите покојни сонаордници кои својот живот го дале за време на Втората светска војна.

Ватикан Вести

Папата: Смртта го нема последниот збор

На Задушница кога се спомнуваме на сите верни починати, папата Фрањо преку својот профил на Твитер испрати нова порака: Исус на смртта ѝ го одзема последниот збор; кој верува во

Ватикан Вести

Папата: Никогаш да не се загуби сеќавањето и надежта

Помеѓу сеќавањето и надежта постои исто така трета димензија, а тоа е сегашноста.

Ватикан Вести

Папата: Животот шири светлина ако се троши

На светата Литургија во базиликата Свети Петар која ја служеше за кардиналите и епископите кои починале во текот на годината, папата Фрањо ја истакна важноста на подготовката за конечната средба

Вера Духовност

Задушница

Задушницата е споменден за сите верни покојни на кои се сеќаваме со љубов и почит, споменден на наши мили и сакани луѓе кои во времето ни претходеле со сведочење на