Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Најава: Владиката Стојанов за празникот Успение на Пресвета Богородица ќе служи во Струмица и Нова Маала

По повод патрониот празник на Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица, на 28 август 2018 година со почеток во 10.30 часот, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов,

Ватикан Вести

Папата: Ирска да не ја заборави живата мелодија на христијанската порака

За време на посетата на Даблин, Ирска, по повод Светската средба на семејствата, папата Фрањо во саботата на 25 август се обрати до властите, граѓанското општество и дипломатскиот кор.

Вера Сведоштва

Љубовта и злото започнуваат дома

Денес сме сведоци на колапсот на многу семејства – имаме  многу  уништени домови. Зошто? Бидејќи бабите и дедовците мора да одат во дом за стари лица. Таткото е зафатен,мајката е

Ватикан Вести

Твитер порака на Папата: На нашиот свет му е потребна револуција на љубовта

Папата Фрањо се наоѓа во посета на Ирска и по тој повод со своите пријатели на Твитер одлучи да сподели две кратки размислувања за љубовта.

Ватикан Вести

Првата порака на папата Фрањо до народот во Ирска

Папата го започна своето Апостолско патување со кратка порака која ја напиша во книгата на честа во претседателската резиденција Áras an Uachtaráin.

Ватикан Вести

Папата пристигна во Ирска

Утрото околу 10.30 часот папата Фрањо пристигна во Даблин за да учествува на IX Светска средба на семејства.

Вести Свет

Светска средба на семејствата

Во рамките на IX. Светска средба на семејствата која овие денови се одржува во Ирска, во средата 22 август започна пасторалниот конгрес кој заврши на 24 август.

Вести Свет

УНИЦЕФ: Драматична ситуацијата на децата во Средна Америка

Децата по неуспешниот обид за миграција завршуваат во долгови или стануваат плен на криминални банди.

Ватикан Вести

Твитер порака на Папата: Семејството е Божја икона

Овие денови во Ирска се одржува Светска средба на семејства и по тој повод папата Фрањо со своите следбеници на Твитер сподели кратки размислувања за важноста на семејството.

Ватикан Вести

Папата Фрањо во писмо до теологот Валфорд пишува за „Amoris laetitia”

Папата Фрањо во писмо до англискиот теолог Стивен Валфорд истакнува дека постсинодалниот поттик “Amoris laetitia” треба да се чита во неговата целост