Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Соблазната убива

Со двоен живот не смеат да се соблазнуваат „малите“, затоа што соблазната уништува

Ватикан Вести

Папата и рабинот Скорка: Тората е дар на дијалогот

Ова е собирање околу Тората, односно околу Господовиот дар, околу Неговите објави, Неговите зборови

Вера Духовност

Зошто е толку тешко да се моли?

Зошто е толку тешко да се моли? Зошто е има постојана борбата за да се свиткат колената пред Бог

Ватикан Вести

Папата на Твитер: Бог знае подобро од нас што ни е потребно

Светиот Отец минатите денови како и обично на својот профил на Твитер, сподели кратки

Ватикан Вести

Папата: Човечкиот егоизам и грев го уништуваат создаденото

„Христијанската надеж значи дека веќе сме откупени, но го чекаме довршувањето,“ рече папата Фрањо

Вести Македонија

Промоција на монографијата „Денови на света Мајка Тереза“

Во вторник, 21 февруари 2017 година во НУ „Спомен куќа на Мајка Тереза“ – Скопје беше промовирана

Вера Духовност

Ѓаволот ги продава сите свои алатки

Еднаш ѓаволот се одлучил да ги продаде сите алатки од својот арсенал и затоа уредно ги изложил за да ги видат сите. Колекцијата била импресивна: блескавиот бодеж Завист, пилата Гнев,

Вера Проповеди

Молитва и пост – Предавање на Н.В.П. д-р Киро Стојанов на средбата со духовенството

Драги браќа свештеници, почитувани чесни сестри, за некој ден влегуваме во посебно време од црковната

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за „светиот срам“

Нека Господ ни ја даде милоста на „светиот срам“ пред искушението на воздигнувањето,

Ватикан Вести

Папата за мигрантите: Морален императив за да се прифатат

Со правото дека можат да се иселат, на луѓето треба да им се загарантира и правото да не бидат