Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата до младите од Тезе: Бидете оази на милосрдието

„Бидете оази на милосрдието, посебно за бројните мигранти кои имаат потреба да бидат прифатени“. Тоа е пораката на папата Фрањо до 30.000 млади собрани во Валенсија

Ватикан

Папата на семејствата им довери послание за простување

Во годината на милосрдието секое христијанско семејство нека стане привилегирано место за искуството на радоста при простувањето. Простувањето е сржта на љубовта која може да ги разбере ида ги поправи

Ватикан

Папата Фрањо: Вистинскиот Исусов сведок простува

„Со простување го победуваме злото со добро, ја претвораме омразата во љубов и на тој начин го правиме почист светот“. Тоа го истакна папата Фрањо за време на молитвата Ангел

Македонија

Бискупот Стојанов служеше божиќна Миса во Скопската катедрала

Во четврток вечерта, 24 декември 2015 година полноќната божиќна Миса во катедралата Пресвето Срце Исусов во Скопје ја предводеше Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх

Ватикан

Папата го упати својот благослов до градот и светот

Папата на Божиќ во своето обраќање на Градот и светот рече дека Божјото милосрдие може да го ослободи човештвото од многу облици на злото кои се плод на себичноста.

Ватикан

Папата: Исусовото раѓање менува сè. Повеќе не сме сами3

Во општество кое често е опиено со конзумеризмот и хедонизмот, богатството и екстраваганцијата, илузиите и самодопадливоста, Детето Исус нè повикува да бидеме трезни,

Ватикан

Католици.мк Ви посакува честит и благословен празник Рождество Христово – Божиќ

На сите читатели, соработници, пријатели и помагачи на Католици.мк, на верниците католици, како и на сите остани кои го прославуваат Рождеството Христово

Ватикан

На папата Фрањо му е доделена наградата „Карло Велики“

На папата Фрањо му е доделена наградата Карло Велики која што градот Ахен секоја година го доделува на личноста која се истакнала во промовирањето на европските вредности.

духовнитекстови Размислување Свет

Пронајди ја смислата на Божиќ во тишината и мирот, не обратно

Каква била она посебна ноќ кога се родил нашиот Бог? Знаеме дека на небесата се славело овоплотувањето на Бог Кој се родил како човек. Но, таа света витлеемска ноќ била