Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата Фрањо: Христијанската радост е во надежта

„Вашата жалост ќе се претвори во радост“, за тоа Исусово ветување на учениците, говореше Светиот Отец во петок 30 мај за време на проповедта на светата Литургија во домот Света

Ватикан

Перес и Абас на 8 јуни во Ватикан ќе молат за мир

На 8 јуни 2014 година, израелскиот претседател Шимон Перес и палестинскиот претседател Махмуд Абас во Ватикан ќе молат за мир со папата Фрањо.

Македонија

Неоерејот Илија Стојанов служеше света Литургија во Петралинци

На празникот Вознесение Господово, 29 мај 2014 година во парохиската црква Свети Кирил и Методиј во Петралинци неоерејот о. Илија Стојанов служеше света Литургија, во заедништво со парохот о. Ѓорги

Свет

Во пораката до Меѓународната организација за труд Папата повторно ја осуди трговијата со луѓе

Трговијата со луѓе е „злосторство против човештвото“ и е дојдено времето да „се обединат напорите“ и да се ослободат жртвите на трговијата.

Uncategorized

ВИДЕО: Бог постои!

Многумина велат дека Бог не постои, бидејќи во светот се случуваат лоши работи… Но само погледнете го видеото и ќе заклучите зошто ни е потребен Бог.

Ватикан

Папата Фрањо: Не постои индустрија за мир

Драги браќа и сестри, добар ден! Минатите денови како што знаете, бев на поклонение во Светата Земја.

Uncategorized

ВИДЕО: Што значи да се биде свештеник

Преку ова видео Католици.мк пренесува прекрасно сведоштво на седумина мажи, кои одговараат на девет прашања поврзани со нивниот пат до свештенството. Видеото е со македонски превод и во обработка на

Ватикан

Светиот Отец се заблагодари на Богородица за успешното патување во Светата Земја

Во вторник 27 мај 2014 година, кратко пред 11.00 часот, папата Фрањо повторно ја посети римската базилика Света Марија Велика, за да се заблагодари на Мајка Божја за успехот на

Ватикан

На враќањето од Светата Земја папата Фрањо во авионот разговараше со новинарите

Со Света Литургија во салата на Последната вечера на 26 мај заврши апостолското патувањетна Папата во Светата Земја. Тоа беше едно интензивно тридневно поклонение, преполно со значења и чувства.

Ватикан

Осврт на патер Ломбарди за средбата на папата Фрањо со патријархот Вартоломеј I

Гласноговорникот на Светиот Престол, патер Федерико Ломбарди, даде интервју за Радио Ватикан за престојот на Светиот Отец во Светата Земја, односно: за историската средба на Папата и Вартоломеј I.