Archive

Врати се на почетна
Македонија

Духовна обнова за свештениците од Апостолскиот егзархат во Македонија

Во понеделник, 26 мај 2014 година во просториите на Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица се одржа Духовна обнова за свештениците од Апостолскиот егзрахат во Македонија.

Свет

Со света Литургија папата Фрањо ја заврши својата посета на Светата Земја

Салата на Последната вечера е место на сеќавање. Тоа го истакна папата Фрањо на 26 мај 2014 година, на крајот од своето апостолско патување, славејќи света Литургија со епископите од

Свет

Средба на Папата со свештениците, монасите, монахињите и семинаристите од Светата Земја

По ручекот со фрањевската заедница во манастирот што се наоѓа внатре во стариот град, Светиот Отец во црквата во Гетсиманската градина се сретна со свештениците, монасите, монахињите и семинаристите

Свет

Папата се сретна со израелскиот претседател

Папата Фрањо на последниот ден од својата посета на Светата Земја се сретна со израелскиот претседател Шимон Перес. Во говорот Папата побара заштита на светите места на Евреите, христијаните и

Свет

Папата се сретна со двајцата главни израелски рабини

Христијаните и Евреите можат заеднички да дадат голем придонес за мир и силно да се спротивстават на секој облик на антисемитизам и секаков друг облик на дискриминација, истакна папата Фрањо

Свет

Папата се сретна со ерусалимскиот голем муфтија и молеше во меморијалниот центар Јад Вашем

Во понеделник 26 мај 2014, на третиот ден од престојот во Светата Земја, папата Фрањо го започна со средба со ерусалимскиот голем муфтија Мухамед Хусеин во чија придружба беа високи

Свет

Заедничка декларација на папата Фрањо и Вселенскиот патријарх Вартоломеј I

Папата Фрањо и екуменскиот патријарх Вартоломеј после приватниот разговор, на 25 мај потпишаа заедничка изјава во која ветуваат дека ќе продолжат по патот на единство меѓу Католичка и Православна Црква.

Македонија

Прославен патрониот празник на црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Петралинци

На 24 мај 2014 година на празникот на рамноапостолите свети Кирил и Методиј во Петралинци се служеше свечена света Литургија по повод патрониот празник на истоимената парохиска црква.

Свет

Папата Фрањо и патријахрот Вартоломеј молеа заедно во црквата на Светиот Гроб

На екуменската богослужба во црквата на Светиот Гроб, папата Фрањо се осврна на „трагичната поделба“ меѓу христијаните, истакнувајќи дека нашите несогласувања не смеат да нѐ преплашат и да го запрат

Свет

Претседателите Махмуд Абас и Шимон Перес го прифатија повикот на Папата за заедничка молитва за мир

Палестинскиот и израелскиот претседател Махмуд Абас и Шимон Перес го прифатија повикот на Папата за заедничка молитва за мир. И двајцата наредниот месец, додека сѐ уште трае мандатот на Перес,