Archive

Врати се на почетна
Македонија

Прославен Божик во Охрид

Верниците од парохијата „Свети Кирил и Методиј и свети Бенедикт“ – Охрид со свечена Божиќна Литургија го прославија Божик-Раѓањето Христово.

Македонија

Божиќна драма во Скопје

Во среда на 25 декември 2013 година во скопската катедралата „Пресвето Срце Исусово“ на празникот на Христовото раѓање во вечерните часови, децата и младите изведоа пригодна божиќна драма под водство

духовнитекстови

Сестра Еврозија Алоати: Милоста е во Господа

На ден 26.12.1920 година во 23.30 часот поткрепена со светите таинства: исповед, причест и елеопомазание на болните во Торино почина сестра Еврозија Алоати основателка на Сестрите Евхаристинки.

Ватикан

Папата Фрањо упати порака до Светот и Градот

Папата Фрањо денес во дванаесет часот се појави на централниот балкон на базиликата Свети Петар за да го подели традиционалниот благослов на градот и светот (Urbi et orbi),

Македонија

Божиќ е доказ на Божјата љубов – полноќна Божиќна света Миса во Скопската катедрала

Во вторникот на 24.12.2013 во Скопската катедрала Пресвето Срце Исусово верниците го дочекаа празникот на Христовото раѓање – Божиќ. Свечената света Миса ја предводеше Н.В.П. монс. д-р. Киро Стојанов,

Македонија

Прославен Божиќ во Штип

Вечерта на 24 декември во Католичката Црква „Свето Благовештение“ во Штип, се служеше света Литургија, по повод празникот Рождество Христово.

Ватикан

Папата Фрањо на светата Литургија за Рождеството Христово: Исус е смислата на животот

„Исус е смислата на животот и на историјата”, рече Папата Фрањо за време на својата прва света Литургија за празникот Рождество Христово, која ја предводеше во ватиканската базилика Свети Петар.

Ватикан

Христос се роди! Славете Го!

Возљубени читатели на Католици.мк, Новородениот Цар, Богомладенецот Христос нека ви подари мир изобилство Божји

Македонија

Парохијата Пресвето Срце Исусово – Битола со свој профил на фејсбук

Од почетокот на месец ноември парохијата Пресвето Срце Исусово – Битола отвори свој профил на социјалната мрежа фејсбук (https://www.facebook.com/katolcrkvabitola?fref=ts).

Македонија

Божиќна порака на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија до сиот Божји народ

РОСЕТЕ, НЕБЕСА, ОДОЗГОРА, И ОБЛАЦИТЕ НЕКА ИЗЛИВААТ ПРАВДА (Ис 45,8)  Драги браќа и сестри во Христа!  Годинашното празнување на Божик нè воведува во најголемото Таинство на нашата вера: воплотување и