Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Молитва Ангел Господов: Бог е таму каде човекот доживува прогонство, отфрлање и напуштеност

Драги браќа и сестри, добар ден! Оваа прва божиќна недела Литургијата нѐ повикува да го прославиме празникот на Светото Назаретско Семејство. Имено, сите јасли ни го покажуваат Исуса заедно со

Македонија

Отворена Година на семејството во Скопска бискупија

На празникот Свето Семејство, во недела 29 декември во Скопската катедрала Пресвето Срце Исусово свечено беше отворена Годината на семејството за Скопската бискупија. Н.В.П. д-р Киро Стојанов

Ватикан

Со уништувањето на семејството се уништува општеството

Во говор пред молитвата Ангел Господов на 29 декември, на празникот свето Семејство, папата Фрањо ќе измоли посебна молитва за семејството. Во текот на маријанската молитва предвидено е телевизиско поврзување

Колумни Свет

Каков Божиќ ќе славиме!?

И покрај тоа што Велигден е најважниот христијански празник, Божиќ е ден кога си спомнуваме на Исусовото раѓање, културолошки гледано најважниот ден во западната цивилизација околу кој се наталожени најбогатите

Македонија

Подготовка за Божиќ во катедралната црква во Струмица

На 26 декември во катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ Струмица се спроведе подготовка за празникот Рождество Христово.

Ватикан

Патер Ломбарди: пaпата Фрањо ја промени Црквата со својот пример

Одрекувањето на Бенедикт XVI и изборот на папата Фрањо. Ова 2013 година навистина беше исклучителна за животот на Црквата. Тргнувајќи од пророчките гестови на папата Бенедикт, директорот на Канцеларијата за

Ватикан

Твитер профилот на Папата надмина 11 милиони корисници

Папата Фрањо сега веќе има повеќе од 11 милиони корисници на социјалната мрежа за кратки пораки – Твитер. Во текот на божиќните празници неговиот профил”@Pontifex” на девет јазици, надмина 11

Ватикан

Почесниот папа Бенедикт XVI на ручек кај папата Фрањо

Почесниот папа Бенедикт XVI денес, 27 декември го посети домот Света Марта, каде што заедно со папата Фрањо се најдоа на заеднички ручек. Папата Фрањо за време на посетата на

Ватикан

Папата упати порака до младите од заедницата Тезе

На Европа и е потребно вашето заземање, вашата храброст и вашата вера да може да ги преброди тешките моменти кои ги доживува – истакна Светиот Отец во пораката до младите,

Ватикан

Папата говореше за мачништвото на свети Стефан

Литургијата повторно ни ја осветлува вистинската смисла на Овоплотувањето, поврзувајќи го Витлеем со Голгота, потсетувајќи нѐ дека Божјото спасение вклучува борба против гревот, и поминува низ тесна врата на Крстот