Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата на благословот „Urbi et orbi“: победи љубовта, победи милосрдието!

Ватикан, 31.3.2013 /к.мк/ – Околу 250.000 верници се собраа на свечено украсениот плоштад Свети Петар и улицата Виа дела Кончилијационе (Via della Conciliazione – улица на помирувањето) за да присуствуваат

Ватикан

ЗА ВОСКРЕСЕНИЕТО ХРИСТОВО ПАПАТА ИСПРАТИ НОВА ПОРАКА НА ТВИТЕР

На празникот Воскресение Христово папата Фрањо испрати нова пораката преку социјалната мрежа Твитер. Во неа Светиот Отец пишува: „Прими го Воскреснатиот Исус во Твојот живот. Дури и ако си се

Ватикан

ПАПАТА ФРАЊО: ПОГЛЕДОТ ОД ТОРИНСКАТА ПЛАШТЕНИЦА ГИ БАРА НАШИТЕ СРЦА

Ватикан, 30.3.2013 /к.мк/ – Во измаченото лице на Торинската плаштеница го гледаме трпењето на најслабите и влегуваме во тишината на љубовта – истакна папата Фрањо во видео пораката упатена по

Свет

АРГЕНТИНСКАТА ВЛАДА ПОТТИКНУВА ЛАЖНИ ОБВИНУВАЊА ПРОТИВ ПАПАТА

Париз, 29.3.2013 /к.мк/ – Лажните обвинувања против папата Фрањо за неговата поврзаност со воената диктатурата (1976-1983) се поттикнати од Аргентинската влада објаснува еден адвокат на жртви од режимот. Обвинувањата дека

Размислување

РАЗМИСЛУВАЊА НАД ХРИСТОВИТЕ СТРАДАЊА

IV Исус ја сретнува својата мајка Лука 7,11-17  Колку повеќе човекот напредува во духовниот живот, толку повеќе наидува на потешки крстови, бидејќи колку што љубовта е поголема, толку посилно чувствува

Ватикан

ПАПАТА НА КРСТНИОТ ПАТ ВО КОЛОСЕУМОТ: СО КРСТОТ БОГ ОДГОВАРА НА ЗЛОТО

Ватикан, 30.3.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо на Велики Петок го предводеше Крстниот Пат во Колосеумот, прв во неговиот понтификат. Младите од Либан оваа година ги подготвија размислувањата за постојките. Во

Македонија

ВЕЛИКИ ПЕТОК ВО СКОПСКАТА КАТЕДРАЛА ПРЕСВЕТО СРЦЕ ИСУСОВО

„И носејќи го Својот крст Он излезе на местото, што се вика Лобно, а по еврејски Голгота; таму Го распнаа, а со Него други двајца од едната и од другата

Ватикан

Папата го предводеше обредот на Велики Петок

На Велики Петок папата Фрањо во базиликата Свети Петар го предводеше обредот Мака Господова, а проповедаше о. Раинеро Кантеламеса, проповедник во Папскиот дом, кој истакна дека преку верата сме бесплатно

Uncategorized

Диктатура на информирање

Деновиве погласни и побројни се нападите врз Папата за неговата наводна поврзаност со диктатурата во Аргентина, а кај нас за жал вестите се пласираат еднострано, без да се бара и

Колумни

Диктатура на информирање

Деновиве погласни и побројни се нападите врз Папата за неговата наводна поврзаност со диктатурата во Аргентина, а кај нас за жал вестите се пласираат еднострано, без да се бара и