Папата ќе се сретне со Бан Ки Мун

Ватикан, 6.4.2013 /к.мк/ – Во вторник, 9 април папата Фрањо ќе го прими во Ватикан Генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун. Ова е јавено оваа сабота од Канцеларијата за печат при Светата Столица. Прес центарот на ООН веќе во петокот ја најави посетата на Генералниот секретар. Во соопштението на ООН се вели дека Светиот Отец и Бан Ки Мун ќе разговараат „за понатамошната соработка помеѓу Светата Столица и ООН“.

При посетата во Рим Бан Ки Мун ќе се сретне и со претседателот на Италија Џорџио Наполитано, како и со премиерот Марио Монти.

Категорија: Ватикан

За авторот

Write a Comment

<