Archive

Врати се на почетна
Свет

Франција: Оланд го откажа говорот поради света Агнеза

Руен, 30.4.2013 /к.мк/ – Претседателот на Франција Франсоа Оланд откажа да зборува под сликата на света. Агнеза. Ова го јавува  Ла Стампа (La Stampa). Поради таа причина Оланд откажа посета

Ватикан

Папата повика да молиме за Црквата

Ватикан, 30.4.2013 /к.мк/ – Кога Црквата станува световна тогаш е слаба Црква, неспособна да го носи Евангелието, Крстот и неговото послание. Тоа е најголемата опасност за Црквата. Ова предупредување го

Ватикан

Твитер порака: Да веруваме во Божјото делување

Ватикан, 30.4.2013 /+к.мк/ – Ова утро, 30 април, папата Фрањо упати нова порака преку твитер, која гласи: да веруваме во Божјото делување. Со него можеме да постигнеме големи нешта и

Ватикан

Почесниот папа Бенедикт XVI во четврток ќе се пресели во Ватикан

Ватикан, 30.4.2013 /к.мк/ – Според изјавата на портпаролот на Ватикан патер Ломбарди на конференцијата за печат во вторникот 30 април, потврди дека почесниот папа Бенедикт XVI во четврток попладне ќе

Свет

Италија: Епископите го осудија нападот на плоштадот Киџи во Рим

Ватикан, 30.4.2013 /к.мк/ – Пукотниците за време на полагањето на заклетвата на новата италијанска влада според зборовите на претседателот на италијанската епископска конференција, кардинал Анџело Бањаско, се „сериозна опомена за

Ватикан

Конгрес на италијанскиот огранок „Pax Cristi“.

Ватикан, 30.4.2013 /к.мк/ – Во понеделникот 29 април во институтот Серафикум во Рим заврши конгресот на италијанскиот огранок на „Pax Cristi“, кој се одржа под мотото „Час на ненасилство –

Свет

Филм за папата Фрањо

Бон, 30.4.2013 /к.мк/ – Германскиот режисер и продуцент Христијан Пешкен сака да го прикаже на филмско платно досегашниот живот на папата Фрањо, јавува германската католичка агенција за информирање КНА. Играниот

Македонија

Петралинци: Крстен пат на отворено

Петралинци, 30.4.2013 /к.мк/ – Во дворот на Католичката црква Свети Кирил и Методиј – Петралинци во понеделник 29 април се молеше Крстен пат на отворено, на кој присуствуваа голем број

Ватикан

Бенедикт XVI наскоро ќе се пресели во манастирот Матер Еклезија

Ватикан, 30.4.2013 /к.мк/ – Почесниот папа Бенедикт XVI е можно во четврток попладне да се пресели во ватиканскиот манастир Матер Еклезија. Ова го изјави гласноговорникот на Ватикан патер Федерико Ломбарди

Ватикан

Папата разговара со сите префекти на Конгрегациите

Ватикан, 30.4.2013 /к.мк/ -Папата Фрањо разговараше со сите девет префекти на Ватиканските конгрегации. Во понеделникот го прими префектот на Конгрегацијата за образование, кардинал Зенон Грохолевски. Полскиот кардинал покрај другото е