Папата прими дванаесет епископи од различни делови на светот

Средбата траеше околу два часа, на неа беа разгледани аргументи кои се однесуваат на епископското служење, грижата за свештениците и различните предизвици на евангелската мисија на Црквата во светот. Покрај тоа, соговорниците разговараа и за последната апостолска посета на папата Фрањо во Латинска Америка.

Посетата на архиереите на Ватикан е по иницијатива на Конгрегацијата за епископи. За време на престојот тие учествуваа на духовните вежби за новоракоположените епископи, кои се одржаа во бенедиктинскиот манастир во Субјако, Италија. Заедно со проповедниците беше и кардиналот Марк Уелет, префект на Конгрегацијата за епископи и други одговорни лица од Ватиканската управа.

РВ/В.Н.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк
Категорија: Ватикан

За авторот