Папата: Му посакувам се најдобро на благородниот кинески народ

Папата: Му посакувам се најдобро на благородниот кинески народ

Светиот Отец го поздрави кинескиот народ на крајот од светата Литургија која ја служеше во главниот град на Монголија, Улан Батор и ги повика кинеските католици да бидат добри христијани и добри граѓани.

На крајот на светата Литургија во недела 3 септември 2023 година во главниот град на Монголија Улан Батор, папата Фрањо го искористи моментот да повика двајца кинески бискупи да му се придружат на олтарот.

Римскиот бискуп му посака добредојде на кардиналот Џон Тонг Хон, бискуп на Хонг Конг во мирување и сегашниот бискуп Стивен Чоу Сау-јан, новоименуваниот кардинал.

Светиот Отец упати поздрав до благородниот кинески народ и го охрабри да се стремат напред, секогаш гледајќи кон напредокот. Свртувајќи се кон нив, Папата ги повика да бидат добри христијани и добри граѓани.

Тоа двајца браќа бискупи, поранешниот и сегашниот бискуп на Хонг Конг. Би сакал да го искористам нивното присуство за да упатам срдечен поздрав до благородниот кинески народ. Им посакувам се најдобро. Стремете се напред, секогаш напредувајте. Ги молам кинеските католици да бидат добри христијани и добри граѓани… Ви благодарам!

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот