Tag "Јужен Судан"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Во ДР Конго и Јужен Судан „не“ за резигнација, „да“ за надежта

По враќањето од своето Апостолско патување во Африка, каде што беше од 31 јануари до 5 февруари, папата Фрањо ја посвети катехезата на Генералната аудиенција на 8 февруари на најзначајните

Ватикан Вести

Папата: „Целиот свет е во војна, во самоуништување, да запреме навреме!“

Враќајќи се од Јужен Судан, во недела на 5 февруари 2023 година, папата Фрањо, надбискупот од Кантербери Велби и модераторот на Генералното собрание на црквата на Шкотска, Гриншилдс, разговараа со

Ватикан Вести

Папата се враќа во Рим од Апостолското патување во Африка

Малку подоцна од планираното, авионот со папата Фрањо и неговите двајца екуменски придружници полета од аеродромот во Џуба (Јужен Судан) во 10.56 часот по средноевропско време. Поглаварот на Католичката црква

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Надежта и мирот нека пребиваат во Јужен Судан

Папата на крајот од неделната света Литургија ја молеше молитвата Ангел Господов и ги упати своите последни зборови во Јужен Судан, изразувајќи благодарност за топлото добредојде што го доби, упатувајќи

Ватикан Вести

Папата на Светата Литургија во Јужен Судан: Исус ве познава и ве сака

Со уверување дека Исус лично го познава и сака секој од нас, папата Фрањо ги повика верниците од Јужен Судан да бидат „сол на земјата“ и „светлина на светот“ за

Ватикан Вести

Папата на екуменската молитва во Јужен Судан: Оние кои започнуваат војна го предаваат Бога

Папата Фрањо им се обрати на верниците собрани на екуменската молитва во Јужен Судан и ги повика сите присутни на молитва, работа и патување.

Ватикан Вести

Папата до внатрешно раселените лица: Бидете семе на надеж за мир во Јужен Судан

Папата Фрањо се сретна со група внатрешно раселени лица од Јужен Судан во главниот град Џуба и го повтори својот силен апел да се прекинат сите конфликти со цел да

Ватикан Вести

Папата Фрањо апелира до лидерите на Јужен Судан да го запрат крвопролевањето

Светиот Отец им порача на водачите на поделениот Јужен Судан дека идните генерации или ќе ги почитуваат нивните имиња или ќе го избришат сеќавањето на нив, врз основа на она

Ватикан Вести

Папата Фрањо го заврши Апостолското патување во ДР Конго

Папата Фрањо го заврши своето Апостолско патување во Демократска Република Конго и со авион замина на долгоочекуваното екуменско ходочастие во Јужен Судан.

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Киншаса

Авионот со кој папата Фрањо се упати на Апостолско патување во Африка слета во 14.33 часот во Киншаса, Демократска Република Конго. Во својот вообичаен поздрав до новинарите, за време на