Tag "средба"

Врати се на почетна
Ватикан

Во Рим се одржува средба на министранти од целиот свет

Повеќе од 8.500 млади луѓе од сите континенти се собрани во Рим за XI Меѓународна средба на министранти, која се одржува од 3 до 8 август на тема „Еве ме

Македонија

Средба на стопанствениците од Струмичкиот регион

Во парохиската сала на парохијата Свети Иван Крстител во Струмица на 7 јули 2015 година се одржа средба на свештениците од Апсотолскиот егзархат во Македонија со стопанственици од регионот.На оваа

Ватикан

Интересна средба на папата Фрањо со припадник на швајцарската гарда

Пред неколку дена папата Фрањо станал пред зори и излегол во ходникот каде што пред вратата во став мирно стоел припадник на швајцарската гарда.

Македонија

Македонската група во близина на Папата: „Свети оче дојдете во Македонија“ (ВИДЕО)

Македонската група поклоници во Сараево присуствуваше на света Литургија со Светиот Отец на стадионот Кошево на која имаше повеќе од 70.000 верници.

Ватикан

Средбата на Папата со младите во Сараево

Во набискупскиот центар за млади „Иван Павле II“ одржана е средба на папата Фрањо со младите, последната точка од неговата апостолска посета на Сараево, која се одржа на 6 јуни

Ватикан

Папата до преставниците на власта

Дијалог, градење на култура на средба и искрени и братски односи како „благородна и хармонична химна“ наспроти „фанатичниот крик на омраза“

Ватикан

Меѓурелигискиот дијалог е разговор за човечкиот живот

Меѓурелигискиот дијалог не може да се ограничи само на поединци, на преставниците – одговорните на верските заедници, туку треба да се прошири колку што е можно повеќе на сите верници,

Ватикан

Средба на Папата со клерот во катедралата во Сараево

По ручекот со придружбата и епископите на Босна и Херцеговина во Апостолската нунцијатура во Сараево, Светиот Отец во катедралата во Сараево на 6 јуни се сретна со свештениците,

Ватикан

Седум илјади деца од „Фабриката за мир“ ќе се сретнат со папата Фрањо

Седум илјади деца во понеделник, на 11 ма, ќе дојдат во Ватикан за да се сретнат со папата Фрањо и да разговараат за мирот, љубовта, прифаќањето  и интеграцијата.

Ватикан

Папата ќе се сретне со Раул Кастро

Папата Фрањо на 10 мај 2015 година во Ватикан ќе се сретне во приватна аудиенција со претседателот на Република Куба, Раул Кастро. Средбата ќе се одржи во Папскиот кабинет на