Tag "Светски ден на млади"

Врати се на почетна
Ватикан

Кардинал Паролин за посетата на Папата на Полска

Мозаикот од милосрдие и хармонија Светиот Отец го нарече Светски ден на млади кој следната среда ќе биде домаќин на неговото 15. меѓународно апостолско патување во Полска.

Ватикан

Детали од програмата на Папата за СДМ во Краков

Света Литургија во Богородичното светилиште во Јасна Гора, посета на нацистичкиот концентрационен логор Аушвиц и Биркенау и премин низ светата врата во светилиштето на Божјото милосрдие

Ватикан

Папата упати видео порака по повод СДМ во Краков (+Видео)

Светиот Отец на 19 јули 2016 година – недела дена пред посетата на Полска – а по повод Светскиот ден на млади во Краков, упати пригодна видео порака до младите

Свет

Новости за Светскиот ден на млади во Краков

Уште неколку дена до Светскиот ден на младите во Краков, се продолжува со подготовките за средбата со папата Фрањо со два милиони млади.

Ватикан

Кардинал Тагле упати видеопорака до младите за СДМ

Потребно е силата, посветеноста и ентузијазмот на младите да се претвори во љубов која служи за преобразба на човештвото – истакна кардинал Луис Антонио Тагле,

Свет

Отец Мајевски: Свесткиот ден на млади „се враќа дома“

Остана нешто помалку од две седмици до почетокот на Светскиот ден на млади во Краков. Младите од целиот свет се подготвуваат за големото искуство на верата со папа Фрањо во

Македонија

Средба на младите во пресрет на Светскиот ден на Младите во Краков

Во парохиската сала на црквата „Свети Иван Крстител“ во Струмица, на 25 јуни со се одржа еднодневна средба за Светскиот ден на Младите во Краков, која беше од духовно-информативен карактер.

Ватикан

Папата ќе ја посети Полска во јули за Светскиот ден на млади

Папа Фрањо, прифаќајќи го повикот на полските епископи и власти, ќе ја посети Полска од 27 до 31 јули оваа година, по повод 31. Светски ден на млади кој ќе

Свет

Млади од Газа на Светскиот ден на млади во Краков

Меѓу учесниците на следниот Светски ден на млади, кој ќе се одржи од 25 до 31 јули во Краков, ќе бидат присутни и млади од Газа. Тоа го потврди за

Македонија

Анимација за Светскиот ден на млади во Краков 2016

Во среда 2 декември 2015 година во парохиската сала во Радово се одржа анимација за Светскиот ден на млади, кој ќе се одржи во јули 2016 година во Краков, Полска.