Tag "Романија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Единството не ја одзема оправданата различност

Денешната катехеза за време на Генералната аудиенција, папата Фрањо ја посвети на неодамнешната апостолска посета на Романија.

Uncategorized

Папата: Молете Европа да се врати на идеите од своите основачи

Кога постојат судири, треба да владеат односи на испружена рака. Различните народи и вероисповеди мора да се приближат, да се слушаат едни со други – истакна Папата

Ватикан Вести

Папата во Романија. Средба со млади и семејства во Јаш

Верата е дар која ја одржува жива длабоката и убава сигурност, нашата припадност на Божји деца – рече папата Фрањо за време на средбата со младите и семејствата која се

Ватикан Вести

Папата на Литургијата во Букурешт: Тајната на верата е во радоста

На 31 мај 2019 година, на празникот Посета на Блажена Дева Марија, папата Фрањо го предводеше Евхаристиското славење во катедралата „Свети Јосиф“ во Букурешт.

Ватикан Вести

Папата пристигна во Романија

Папата Фрањо пристигна на 31 мај во Букурешт, првата дестинација од 30 Апостолско патување

Ватикан Вести

Папата отпатува за Романија

Папата Фрањо утрото на 31 мај 2019 година отпатува на своето 30. Апостолско патување надвор од Италија, при што ќе ја посети Романија

Ватикан Вести

Патувањето во Романија Папата го довери на Богородица

Во четврток 30 мај 2019 година во вечерните часови Папата ја посети базиликата Света Марија Велика, каде се помоли пред иконата на Богородица, спасение на римскиот народ

Ватикан Вести

Папата до романскиот народ: Доаѓам кај вас за да одиме заедно

По повод претстојното Апостолски патување од 31 мај до 2 јуни 2019 година во Романија, Светиот Отец упати видео порака: „Веќе ја чувствувам радоста да се сретнам со патријархот и

Ватикан Вести

Папата ќе ја посети Романија

Од 31 мај до 2 јуни 2019 година папата Фрањо ќе ја посети Романија, соопшти на 11 јанаури 2019 година ватиканскиот прес-центар.

Ватикан Вести

Папата ја прими премиерката на Романија

Папата Фрањо на 11 мај 2018 година во аудиенција ја прими премиерката на Романија Виорица Данчила, која потоа се сретна и со Папскиот државен секретар,