Tag "монс. Стојанов"

Врати се на почетна
Македонија

Владиката Стојанов за Свети Кирил и Методиј служеше во Богданци

Монсињор д-р Киро Стојанов,  Скопски бискуп и Апостолски егзарх  во Македонија на 24 мај 2016 година служеше света архиерејска Литургија по повод патрониот празник на парохиската црква Свети Кирил и

Македонија

Прва света Причест во парохијата Успение на Пресвета Богородица – Струмица

На 22 мај 2016 година во парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица на светата Архиерејска Литургија, која ја предводеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов,

Македонија

Епископот Стојанов служеше света Литургија по повод Марија од Назарет

Во сабота 21 мај 2016 година Н.В.П. монс.  д-р Киро Стојанов во парохиската црква „Свети Иван Крстител“ – Струмица служеше света Литургија по повод престојот на статуата  Марија од Назарет.

Македонија

Бискупот Стојанов го прими ректорот на Папскиот Универзитет „Урбаниана“

На 19 мај во Бискупската резиденција  во Скопје, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх монс. д-р Киро Стојанов го прими ректорот на Папскиот Универзитет „Урбанијана“ во Рим монс. професор Алберт Тревисол.

Македонија

Бискупот Стојанов на папата Фрањо му подари македонски превод од книгата „Божјото име е милосрдие“

За време на ауденцијата на папата Фрањо за македонската делгација по повод манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“, во понеделник 16 мај, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов

Македонија

Прославен празникот Педесетница во Скопската катедрала

На 15 мај 2016 година во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје на празникот Духови – Педесетница, свечената Евхаристиска прослава ја предводеше

Свет

Вељановски: Папата изрази подготвеност да ја посети Македонија

За време на получасовната аудиенција на папата Фрањо со претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски одржана на 16 мај во Ватикан

Ватикан

Папата ја прими Македонската делегација

Папата Фрањо на 16 мај 2016 година ја прими државната делегација на Република Македонија, во рамките на одбележувањето на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“.

Македонија

Свечено прославен празникот Воскресение Христово во Катедралната црква во Струмица

Веста за Воскресението Христово на полноќ во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ ја објавија архиепископот Цирил Васил СЈ, Секретар  на Конгрегацијата за Источни цркви и епископот Киро Стојанов.

Македонија

Бискупот Стојанов го прими Секретарот на Конгрегацијата за Источни Цркви архиепископот Васил

Во Скопје на 30 април 2016 година, Скопскиот бискуп и Апостолскиот егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов го прими секретарот на Конгрегацијата за Источни Цркви