Tag "мир"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Нуклеарното разоружување е морален и хуманитарен императив

Државниот секретар кардинал Паролин говореше на конференцијата за разоружување, одржана во Асизи која ја поттикна Одборот за цивилизација на љубовта. Предизвик е, истакна кардиналот, да се усвојат далекувидни стратегии со

Ватикан Вести

Папата ги поттикна моќниците да работат за поправеден и посолидарен свет

Папата Фрањо преку видео порака се обрати до учесниците на четвртата светска средба на народните движења и упати силен апел до светските моќници да работат за поправеден, посолидарен и побратски

Ватикан Вести

Папата ќе учествува на Молитвенaта средба за мир во Римскиот Колосеум

Директорот на Ватиканскиот прес центар, Матео Бруни, потврди дека Светиот Отец ќе учествува на свеченото затворање на Молитвената средба за мир, организирана од Заедницата Свети Егидиј, во четврток, 7 октомври

Ватикан Вести

Кардиналот Паролин го истакна христијанскиот придонес за мирот во Кореја

На 31 август, државниот секретар на Светиот Престол кардинал Пиетро Паролин одржа предавање на Меѓународниот онлајн конгрес „За мир и стабилност на Корејскиот Полуостров“, организиран од јужнокорејското Министерство за повторно

Ватикан Вести

Папата ја повика целата Црква да моли за мир во Светата Земја

Папата Фрањо ги повика црквите ширум светот да се придружат на духовденското бдение што ќе се одржи во црквата Свети Стефан во Ерусалим по поттик на католичките бискупите.

Вести Свет

Во Кореја на Велигден ќе се одржи посебна молитва за мир

Корејскиот полуостров на 15 август ќе прослави 76 години независност од Јапонија. Со оглед на таа годишнина Националниот совет на Црквите ги повика корејските христијани во Неделата на Воскресението Господово

Вести Свет

Христијанските водачи во Зимбабве: Пронајдете ја радоста во вистината

Соопштението на Churches Convergence on Conflict and Peace (CCCOP), е објавено по повод Меѓународниот ден на правото на вистината за сериозните кршења на човековите права и достоинството на жртвите кој

Ватикан Вести

Апел на Папата за населението во Јемен

Наговорот на Папата по молитвата Ангел Господов на празникот Света Богородица Марија

Ватикан Вести

Ангел Господов: Сите сме повикани секој ден да градиме мир

Наговорот на Папата пред молитвата Ангел Господов на празникот света Богородица Марија, 1 јануари 2021 година

Ватикан Вести

Апел од Меѓурелигиската молитвена мировна средба во Рим

Од молитвената средба во организација на Заедницата свети Егидиј во базиликата Света Марија во римската населба Арачели под мотото „Никој не се спасува сам“ религиските поглавари упатија во вторник 20