Tag "милосрдие"

Врати се на почетна
Ватикан

Христос не е учител кој става товари

Со Исус Божјото милосрдие го земало на себе човечкото сиромаштво и им дава на сите можност за спасение – порача Папата во текот на катехезата на Генералната аудиенција на 14

Ватикан

Папата: Нема таков грев кој Бог не може да го прости

Пред молитвата Ангел Господов на 11 септември 2016 година Папата зборувајќи за Божјото милосрдие рече нема таков грев кој Бог не може да го прости затоа што Бог

Ватикан

Милосрдието е пат кој започнува од срцето и доаѓа до раката

Милосрдието е пат кој започнува од срцето и доаѓа до раката односно до делата на милосрдието – рече папата Фрањо на Генералната аудинција на 10 август 2016 година.

Свет

Светскиот ден на младите е порака на Европа во пламен

Папата Фрањо во среда попладне ќе слета на аеродромот во Краков за да го отвори 31-от Светски ден на млади. Илјадници млади луѓе се веќе присутни во градот на свети

духовнитекстови Размислување Свет

Рајот на бодови

Некоја добра христијанка се појавила на небесната врата. Беше многу уплашена.

Ватикан

Папата: Милосрдието е начин на живот

Светиот Отец за време на катехезата на Генералната аудиенција на 30 јуни 2016 година на плоштадот Свети Петар зборуваше за делата на милосрдието и за потребата од конкретно сведоштво на

Ватикан

Папата: Милосрдието го очистува срцето

Папата на Генералната аудиенција на 22 јуни 2016 година зборуваше за Божјото милосрдие кое го очистува срцето и го ослободува од лепрата на гревот до целосно исцелување!

Ватикан

Папата: Колку пати чувствуваме потреба за промена?

Луѓето се преобраќаат односно го менуваат начинот на живот затоа што чувствуваат дека Исус ги љуби, тоа е резимето на Генералната аудиенција на 18 јуни 2016 година по повод Јубилејот

Македонија Сведоштва

„Ги посетувам затвореници и ги учам да ја сакаат Бројаницата“

Папата Фрањо минатата година ја отвори Светата година на Божјото милосрдие, но за Тери Саманиего од Аризона ова милосно време започна пред три години кога во парохиската црква