Tag "мигранти"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо ги благослови децата, учесниците на Маршот за прифаќање

Во дворот Свети Дамас во Ватикан се собраа повеќе од 200 деца учесници на иницијативата поврзан со Светскиот ден на мигрантите и бегалците. Папата Фрањо ги повика да останат да

Ватикан Вести

Порака на Папата за Светскиот ден на мигранти и бегалци: Секогаш кон едно поголемо ‘ние’“

Папата Фрањо во четвртокот на 6 мај ја објави пораката за 107. Светски ден на мигранти и бегалци кој ќе се одбележи во неделата на 23 септември со наслов „Секогаш

Ватикан Вести

Папата ожалостен заради смртта на 130 мигранти во Медитеранот

Во своето обраќање по молитвата Царице небесна во недела 25 април 2021 година, Папата се довери на верниците дека е ожалостен заради уште една трагедија во Медитеранот во кое животот

Вести Свет

Бискупите од Европската Унија: Човечкото достоинство да биде во центар

Во соопштението издадено на 16 декември во Брисел, Советот на бискупските конференциите на Европската унија (COMECE) побара неколку нивоа на механизми за солидарност и интегрирана заштита на надворешните граници.

Ватикан Вести

Папата моли за мир во Кавказ

На крајот од пладневниот говор во недела 27 септември 2020 година папата Фрањо своите мисли и молитви ги упати за мир во Кавказ. Го спомна и денешниот Светски ден на

Вести Свет

Каритас Европа: Треба веднаш да се помогне на бегалците кои беа сместени во кампот Морија

По пожарот кој во целост го уништи бегалскиот камп Морија на грчкиот остров Лезбос ситуацијата за 12.000 бегалци е неиздржлива. Голем број луѓе лутаат на островот во потрага за нов

Ватикан Вести

Папата бара да се молиме за мигрантите кои бегаат од војната

По молитвата Ангел Господов, папата Фрањо во неделата 2 март 2020 година ја изрази својата жалост заради многу заедници кои заради војната се протерани од своите земји, и повика да

Ватикан Вести

Паролин: За интеграција на мигрантите во Европа и избегнувањето на гетоизација потребно е државјанство

Папскиот државен секретар кардиналот Пиетро Паролин на претставувањето на книгите „Да припаѓаш на Медитеранот“ и „Братство“ во издание на списанието „Ла Цивилта Католика“, рече дека сè уште не е признат

Вести Свет

Бискупите од Соединетите Американски Држави против ограничувањата за издавање виза на мигрантите

Бискупите од Соединетите Американски Држави ја осудија најавата за новите мерки на претседателот Доналд Трамп кои го ограничуваат издавањето на визи за емигрантите кои доаѓаат од земји како што се

Ватикан Вести

Папата потсети на Светскиот ден на мигранти и бегалци

На крајот од молитвата Ангел Господов папата Фрањо ги поздрави учесниците на трката „Патот на мирот’ и потсети на Светскиот ден на мигранти и бегалци