Tag "Мароко"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Да се служи значи да се градат мостови меѓу цивилизациите

Само оној кој повторно е роден и живее во прегратките на Отецот, може во светот да биде слуга на надежта

Ватикан Вести

Папата разговараше со новинарите во авионот на враќање од Мароко

Во авионот со кој се врати од Мароко во Рим, папата Фрањо како по обичај се сретна со новинарите и повеќе од половина час разговараше со нив за дијалогот со

Ватикан Вести

Папата Фрањо служеше света Литургија во Рабат

Најголемото наследство и богатство на христијанинот е да учествува на прославата на Отецот и да го прифати бескрајното Божјо милосрдие.

Ватикан Вести

Папата: Во секој мигрант е Христос

Мигрантите се центарот на Црквата, а децата се нашата надеж. Рече Папата на средбата во склоп на апостолската посета на Мароко со група мигрантите на кои им помага бискупискиот Каритас

Ватикан Вести

Апел на папата Фрањо и кралот Мухамед VI. за Ерусалим

Папата и кралот Мухамед се заземаат Ерусалим да биде место на средба и симбол на мирен соживот во кој се негуваат меѓусебното почитување и дијалогот

Ватикан Вести

Папата: Мигрантите треба да се гледаат како личности, а не како бројки

После темата дијалог и грижа за животната средина во завршниот дел од својот прв говор во Мароко, Папата ја спомна и темата за мигрантите

Ватикан Вести

Папата пристигна во Мароко

Во сабота 30 март 2019 година папата Фрањо кратко по 14.00 часот допатува во Рабат, главниот град на Мароко, дестинација за дводневната посета на Папата.

Ватикан Вести

Папата до Мароканците: Доаѓам како поклоник на мирот

На христијаните и муслиманите Бог им го доверил светот за одговорно да го чуваме и сочуваме за идните генерации.

Ватикан Вести

Програма за патувањето на папата Фрањо во Мароко

На 30 март 2019 година папата Фрањо ќе отпатува за Мароко и тоа ќе биде негово 28 апостолско патување, при што ќе го посети главниот град Рабат. Во рамки на

Ватикан Вести

Програма на Папата за посетата на Мароко

Програмата на Папата за посетата на Мароко вклучува меѓу останатото средба со мигранти во седиштето на бискупскиот Каритас, како и со свештениците, со богосповетените лица и со Екуменскиот совет на