Tag "Куба"

Врати се на почетна
Свет

Во Куба се гради првата Католичка црква по револуцијата

Во Куба започна изградбата на првата католичка црква после револуцијата во 1959 година. Имено властите дозволија изградба на црква посветена на свети Иван Павле II во Бахија, населба во Хавана.

Свет

Улогата на Папата во воспоставувањето на мир во Колумбија

Средбата во Куба помеѓу папата Фрањо и водачите на Револуционерните вооружени сили на Колумбија „е остварлива можност“, истакна надбискупот Туње Луис Кастро Квирога, претседател на Колумбиската бискупска конференција.

Свет

Објавено логото за посетата на Папата на Куба

По повод посетата на папата Фрањо од 19 до 22 септември 2015 година на Куба, властите на таа земја отворија нова интернет страница, на која е прикажано логото за ова

Ватикан

Брифинг на Папата при неговото враќање од Латинска Америка

Грција, верската слобода, кризата на семејството, поддршката на народните движења, новиот колонијализам и „посредувањето меѓу Куба и САД,

Ватикан

Кастро по средбата со Папата: Ќе се вратам во Католичката црква и повторно ќе започнам да молам

„Ги читам сите негови говори. Ако така продолжи Папата, јас кој сум комунист, ќе се вратам во Католичката црква и повторно ќе започнам да молам“ – изјави на новинарите Раул

Ватикан

Папата ќе се сретне со Раул Кастро

Папата Фрањо на 10 мај 2015 година во Ватикан ќе се сретне во приватна аудиенција со претседателот на Република Куба, Раул Кастро. Средбата ќе се одржи во Папскиот кабинет на

Ватикан

Кардиналот Стела за посетата на Папата на Куба

Неодамна најавената посета на папата Фрањо на Куба ќе биде прекрасен настан, бидејќи каде и да оди Папата, секогаш остава траги на надеж и љубов, истакна кардиналот Бењамино Стела

Ватикан

Папата ќе ја посети Куба

Ватиканскиот портпарол отец Федерико Ломбарди во изјава потврди дека папата Фрањо ќе ја посети Куба, како дел од Апостолската посета на САД. „Папата доби и ја прифати поканата

Ватикан

Папата ќе ги посети Еквадор, Боливија и Парагвај

Канцеларијата за печат при Светиот Престол во четврток 16 арпил објави дека папата Фрањо во првата половина од месец јули ќе ги посети Еквадор, Боливија и Парагвај.

Свет

Куба: Прва нова Црква после револуцијата во 1959 година

Католичката црква во Куба доби дозвола за изградба на нова црква, која ќе биде прва на островот по револуцијата во 1959 година.