Tag "идолопоклонство"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: За да љубиме вистински треба да бидеме слободни од идолите

Во катехезата на Генералната аудиенција прва после летниот одмор, папата Фрањо зборуваше за идолопоклонството. Препознавањето на сопствените идолопоклонства е почеток на благодати, и води на патот на љубовта.

Вера Духовност

10 знаци дека некој или нешто ти е идол

Постои ли нешто што е на твојата листа на приоритети пред самиот Бог? Некој идол? Денес е можноста за сериозно да размислиш за овие прашања.

Ватикан

Папата: Бог е голема убавина сè друго е минливо

Две опасности им се закануваат на христијаните: искушението за обожавање на добрата и почитувањето на обичаите како сè вечно да трае. Напротив,

Ватикан

Папата: Наврзаноста на богаството е идолопоклонство

На светата Литургија во домот Света Марта во понеделник 19 октомври 2015,  Светиот Отец говореше за наврзаноста на богатството како за старо, но и за современо идолопоклонство.