Tag "живот"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да не бидеме мажи и жени кои гледаат само на себе

Папата Фрањо во понеделник 25 јуни 2018 година ги прими во аудиенција претставниците на Папската академија за живот, која го одржува 24. Генерално собрание на тема: Еднакви по раѓање? А

Ватикан Вести

Папата: Животот е дар кој треба да се штити од зачнувањето до природниот завршеток

На 2 јуни 2018 година Светиот Отец ги прими во аудиенција членовите на Италијанската унија за борба против мускулна дистрофија, и изрази благодарност до оние кои за луѓето заболени од

Вести Свет

Продолжува борбата за животот на малиот Алфи

Правниот пораз минатата ноќ поттикна бројни верници во целиот свет да бидат уште повеќе мобилни.

Вера Духовност

Празник на Божјото Милосрдие

Без милосрдие не може да се живее.

Вера Духовност

Велигден – трет ден

Веста за Исусовото воскресение продира низ просторот и времето.

Ватикан Вести

Папската академија за живот предупредува: Дали е на ред да се клонира човек?

Црквата никогаш нема да одобри клонирање на човек. Сѐ што е можно, воедно не е и исправно“

Вести Свет

Средба за „крајот на животот и миграцијата“

Регулирањето на прописите во врска со т.н. „крај на животот“ и миграцијата беше централната тема на средбата на правните советници на епископските конференции на Европа која се одржа од 10

Вера Семејство

Што е навистина важно во животот?

(…) Што е најважно во мојот живот? Загледана во секојдневието, мноштвото работи, грижата и оние мали и големи цели кои си ги поставувам

Вера Семејство

Порака на папата Иван Павле II до жените кои извршиле абортус

Покрај мајката, за смртта на уште нероденото дете, често пати одлучуваат и други лица.

Вера Проповеди

Средбата во Наин: Лек за бесмртност

Денешното Слово Божјо, драги браќа и сестри, зборува за средбата на Животот и смртта: