Tag "екуменизам"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Средбата во Бари беше уверлив знак за единство на христијаните

Вчера во Бари со патријарсите на Црквите од Блискиот Исток и нивните претставници поминавме посебен ден во размислување и молитва за мир во тие краеви

Ватикан Вести

Папата Фрањо повика на молитва за екуменската средба во Бари

Папата Фрањо преку Твитер порака ги повика своите следбеници со молитва да ја придружуваат екуменската средба за мир на Блискиот Исток, која ќе се одржи во сабота на 7 јули

Ватикан Вести

Папата: Потребен ни е нов евангелизаторски занес

Во говорот на екуменската средба во Женева, Папата истакна дека веродостојноста на Евангелието се наоѓа во одговорот на христијаните во крикот на најслабите и оние во потреба.

Ватикан Вести

 Папата Фрањо: Екуменизмот е претпријатие во загуба

Заедно да оди, моли и работи; тоа е нашиот главен пат

Ватикан Вести

Папата во посета на Женева

Папата Фрањо на екуменско ходочастие во Женева по повод 70. години од постоењето на Светскиот совет на цркви

Ватикан Вести

Папата во Бари ќе учествува на екуменска молитва за мир

Екуменската молитва за мир и разговорот со патријарсите се централните настани при посетата на папата Фрањо во Бари

Ватикан Вести

Папата прими делегација на Руската Православна Црква

Во средата на 30 мај 2018 година, во Ватикан папата Фрањо ја прими делегацијата на московскиот патријарх која ја предводеше митрополитот Иларион Алфеев, шеф на одделот за надворешни работи на

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими митрополитот Растислав

Папата Фрањо на 11 мај 2018 година во аудиенција го прими Растислав, митрополит на Православните цркви во чешките земји и Словачка.

Вести Свет

Папата ќе го посети Светскиот совет на цркви во Женева

Ватикан најави патување на папата Фрањо во Екуменскиот центар: Најверојатно папата Фрањо ќе го посети во април или мај Светскиот совет на цркви во Женева.

Ватикан Вести

Христијаните се браќа и сестри љубени од Отецот

На празникот преобраќање на свети Павле, 24 јануари 2018 година и на завршувањето на Молитвената осмина за единство на христијаните, Светиот Отец ја предовеше Екуменската вечерна молитва во базиликата Свети