Tag "апостолско патување"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Апел на папата Фрањо и кралот Мухамед VI. за Ерусалим

Папата и кралот Мухамед се заземаат Ерусалим да биде место на средба и симбол на мирен соживот во кој се негуваат меѓусебното почитување и дијалогот

Ватикан Вести

Папата: Мигрантите треба да се гледаат како личности, а не како бројки

После темата дијалог и грижа за животната средина во завршниот дел од својот прв говор во Мароко, Папата ја спомна и темата за мигрантите

Ватикан Вести

Папата пристигна во Мароко

Во сабота 30 март 2019 година папата Фрањо кратко по 14.00 часот допатува во Рабат, главниот град на Мароко, дестинација за дводневната посета на Папата.

Ватикан Вести

Папата до Мароканците: Доаѓам како поклоник на мирот

На христијаните и муслиманите Бог им го доверил светот за одговорно да го чуваме и сочуваме за идните генерации.

Ватикан Вести

Програма за патувањето на папата Фрањо во Мароко

На 30 март 2019 година папата Фрањо ќе отпатува за Мароко и тоа ќе биде негово 28 апостолско патување, при што ќе го посети главниот град Рабат. Во рамки на

Ватикан Вести

Папата: Во Обединетите Арапски Емирати доживеав отворена и гостољубива култура

На враќањето од Обединетите Арапски Емирати, 5 февруари 2019 година папата Фрањо во авионот како што е обичај одржа конференција за седумдесетина новинари, кои го придружуваа на неговото 27. Апостослко

Ватикан Вести

Историска декларација за мир, слобода и права на жените

Во документот кој на 4 февруари во Абу Даби го потпишаа папата Фрањо и големиот имам од Универзитетот Ал – Азхар Ахмад Ал Тајиб се осудува тероризмот и насилството и

Ватикан Вести

Папата Фрањо служеше света Миса во Абу Даби

Во вторник 5 февруари 2019 година папата Фрањо во 10.30 часот по локално време ја предводеше свечената света Миса во Абу Даби. Во стадионот и надвор од стадионот се собраа

Ватикан Вести

Папата Фрањо во Абу Даби: Мирот умира кога ќе се одвои од правдата

Признавање на истите права на секое човечко битие, значи да се слави името Божјо

Ватикан Вести

Папата разговараше со членовите на Муслиманскиот совет на старешини

По официјалниот пречек во Абу Даби, папата Фрањо се упати во џамијата шеик Зајед, една од најголемите во светот, каде имаше приватен разговор со муслиманските старешини Средбата не беше отворена