Tag "Ангел Господов"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да бидеме блиску до луѓето во Мароко во овој трагичен момент

По молитвата Ангел Господов, Папата упати апел до населението на Мароко, кој ноќта кон петокот на 8 септември 2023 година беше погоден од разорен земјотрес. Според последните податоци, повеќе од

Ватикан Вести

Семејството Улма нека биде пример во стремежот кон доброто и за служење на сиромашните

Во своето пладневно обраќање, папата Фрањо го спомена мачеништвото на полското семејство кое беше прогласено за блажено затоа што им обезбеди засолниште на неколку Евреи кои беа прогонувани од нацистите.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Озборувањето е чума, не ни помага да станеме подобри

Во неделното попладневно обраќање, папата Фрањо зборуваше за важноста на братското поправање и како да се практикува, вдаховувајќи се од Исусовиот стил. Според Папата, ова е еден од највисоките изрази

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Среќен сум што ќе ја посетам Монголија како брат на сите

Во поздравите по молитвата Ангел Господов, папата Фрањо зборуваше за своето патување во Монголија, кое ќе го започне во четврток. Тоа е, како што рече, многу посакувана посета која ќе

Ватикан Вести

Папата моли за жртвите од пожарот во Грција и за страдањата на Украинците

По молитвата Ангел Господов во недела 27 август 2023 година, Светиот Отец конкретно спомна две земји: едната уништена од пожари, а другата од војна. Потсетувајќи се на денешниот спомен ден

Ватикан Вести

Ангел Господов: Христос не е сеќавање на минатото, тој е жив и оди со нас

Не е историска личност, туку Бог на сегашноста; така папата Фрањо го коментираше делот од Евангелието според Матеј, во кој Исус ги прашува своите ученици што мислат луѓето за него,

Ватикан Вести

Ангел Господов: Повикани сме да бидеме отворени за промени

Папата Фрањо од прозорецот на својата работна соба во Апостолската палата молеше Ангел Господов со верниците и ходочасниците собрани на плоштадот Свети Петар.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Како Марија, кога се поклонуваме, стануваме

Служењето и пофалбата беа во центарот на зборовите на Папата во пладневното обраќање пред молитвата Ангел Господов на празникот Вознесение на Пресвета Богородица во небо. Папата го пофали волонтерството и

Ватикан Вести

Апел на папата Фрањо за мир: Бучавата од оружјето ги задушува обидите од обидите за дијалог

На празникот Вознесение на Пресвета Богородица во небо, вторник 15 август 2023 година Папата повторно зборуваше за Украина и војните кои го растргнуваат светот, барајќи од верниците во поздравите по

Ватикан Вести

Папата се помоли за жртвите мигранти во бродоломот, повика на солидарност

Папата Фрањо потсети на 41 жртва на бродоломот кај италијанскиот остров Лампедуза каде минатата недела потона брод со мигранти. Тој ги повика сите политички и дипломатски актери да покажат солидарност