Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ангел Господов: Исус ги лекува нашите срца ранети од недостаток на љубов

Само љубовта го лекува живот, не осудувајте ги другите – рече папата Фрањо пред молитвата Ангел Господов на плоштадот Свети Петар. Во Евангелието на денешната Литургија, Исус се среќава со

Вести Македонија

Прва света Причест во Катедралата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица

Во неделата на 27 јуни 2021 година во Катедралата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица 11 деца за првпат го примија Исуса во себе. Светата архиерејска Литургија ја предводеше Н.В.П.

Вести Македонија

Прва Причест во Чанаклија

Во неделата на 27 јуни 2021 година во филијалната црква „Свети Великомаченик Ѓорги“ – Чанаклија, две деца од село Чанаклија примија Прва света Причест. Тие во изминатиов период духовно се

Вести Македонија

Прва света Причест во католичката црква „Свети Кирил и Методиј“ во Петралинци

На 27 јуни 2021 година, во парохиската црква „Свети Кирил и Методиј“ во Петралинци на празникот Сите Светии, парохот о. Ѓорге Појразов служеше свечена света Литургија по повод Прва света

Ватикан Вести

Папата го прими претседателот на Европскиот парламент

На 26 јуни 2021 година во приватна аудиенција Светиот Отец го прими претседателот на Европскиот парламент Давид Марија Сасоли, соопшти Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Вести Македонија

Преку Светата Бројница Струмица се поврза со Меѓугорје

Во вечерните часови на 25 јуни 2021 година во дворот на парохиската црква „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица, пред статуата на Пресвета Богородица, се одржа молитвена вечер посветена

Ватикан Вести

Папата го именува архиепископот Васил за ординариј на Кошице

Папата Фрањо го прифати повлекувањето од служба на владиката Милан Чаутур од Кошице, Словачка и го именува за ординариј архиепископот Кирил Васил, Д.И., апостолски администратор на таа епархија.

Ватикан Свет

Изненадување од Баварија за почесниот папа Бенедикт XVI

Почесниот папа Бенедикт XVI по повод 70 годишнината од свештеничкото ракополагање на 29 јуни ќе го посетат поранешни членови на познатиот машки детски хор ‘Regensburger Domspatzen’ кој некогаш го водел

Ватикан Вести

Папата: Посветете внимание на „живите камења“

Среќавајќи се со учесниците на 94 Генерално собрание на Унијата на делата за помош на Источните Цркви, папата Фрањо го спомна трпењето и конфликтите кои се закануваат на сегашноста и

Вести Македонија

Најава: Вечер со Богородица од Меѓугорје

Во петок 25 јуни 2021 година со почеток во 20.15 минути во дворот на црквата „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица ќе се одржи настанот „Вечер со Богородица од