Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ангел Господов: Исус бара вера која ги менува животите, а не површна вера

Преобраќањето е процес на чистење од моралните наслаги, затоа никогаш не е безболно. Патот до преобраќање поминува низ многу страдање. Нема светост без откажување и духовна борба – рече папата

Вера Духовност

Слово за живот, септември 2020 година

„Давајте и ќе ви се даде: мерка добра набиена, натресена и преполна ќе ви дадат в пазуви; зашто со каква мерка мерите, со таква и ќе ви се мери“ (Лк

Ватикан Вести

Папата моли за мир во Кавказ

На крајот од пладневниот говор во недела 27 септември 2020 година папата Фрањо своите мисли и молитви ги упати за мир во Кавказ. Го спомна и денешниот Светски ден на

Ватикан Вести

Папата: Треба да имаме срце за да ги видиме раните

Папата Фрањо на 25 септември ги прими членовите на друштвото „Свети Петар“, кое во име на Папата се грижат за сиромашните во Рим. Тој ги поттикна храбро да одговорат на

Вера Духовност

Воздвижение на чесниот Крст

Празникот воздвижението на чесниот Крст има многу древно потекло. Традицијата вели дека света Елена, мајката на императорот Константин,

Ватикан Вести

Говор на папата Фрањо на Генералното собрание во ООН: Мораме да ја прекинеме климата на недоверба (Видео)

„Мораме да ја прекинеме сегашната клима на недоверба. Во моментов сме сведоци на ерозија на мултилатерализмот“- рече Папата во однапред снименото видео, обраќајќи се на годишното Генерално собрание на Обединетите

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими во аудиенција полскиот претседател Дуда

Посланието на Црквата во служба на семејството и младите е една од темите на средбата одржана на 25 септември 2020 година во Ватикан помеѓу папата Фрањо и претседателот на Полска

Вести Македонија

Завршија духовните вежби за свештениците

Со света Литургија и црковната химна „Тебе Боже те славиме“ на 25 септември 2020 година завршија духовните вежби за свештениците од Струмичко – скопска епархија и Скопска бискупија.

Вести Македонија

Епископот Стојанов се сретна со директорот на Радио Марија

На 25 септември 2020 година во епископската резиденција во Скопје, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов, оствари средба со директорот на Радио Марија, о. Гоце

Вести Македонија

Епископот Стојанов оствари средба со деканите на Скопска бискупија и Струмичко – скопска епархија

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов на 24 септември 2020 година го продолжи декретот за декан на Струмичко – скопската епархија на о. д-р Зоран