Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата учествува на седницата на Кардиналскиот совет

На 10 декември 2018 година во домот Света Марта во Ватикан, започна 27-та седница на Кардиналскиот совет, која ќе трае до 12 декември.

Ватикан Вести

Молитвена накана на папата Фрањо за месец декември

Во молитвената накана за месец декември 2018 година папата Фрањо повикува на молитва за сите оние кои се во служба на пренесување на верата, како би го следеле Исусовиот пример.

Ватикан Вести

Папата ја молеше блажена Дева Марија да биде со семејствата во тешкотии

Папата Фрањо по повод празникот Безгршно зачнување на Блажена Дева Марија традиционално оддаде почит на Мајката Божја, и во молитвата гио принесе сите верници и жители на градот Рим, а

Вести Македонија

Прославен патрониот празник на црквата во Велес

Во неделата на 09 декември 2018 година црквата во Велес го прослави својот патрон „Безгрешно зачнување на Блажена Дева Марија„ а литургијата ја предводеше скопскиот парох дон Давор Топиќ.

Вера Духовност

Папата: Божиќниот пост ни покажува што е најважно

Божиќниот пост нè повикува да се подготвиме за Господовото доаѓање, да Го препознаеме во браќата, да научиме да љубиме. Ви пренесуваме некои мисли од папата Фрањо за тоа време со

Ватикан Вести

Можам ли да променам нешто во своето однесување за да го подготвам патот за Господ?

Мораме да ги намалуваме толкуте грубости кои се предизвикани од горделивоста и ароганцијата.

Вера Семејство

Телесни и духовни дела на милосрдие на мама и тато!

Годината на милосрдие е завршена, но тоа не значи дека треба да ги заборавиме делата на милосрдие. Всушност, Папата ја истакна потребата да се продолжи да се живее милосрдието што

Вести Македонија

Прославен патрониот празник во Стојаково

На патрониот празник на црквата „Свети Климент Охридски“ во Стојаково, 8 декември 2018 година, Н.В.П. монс. Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх, служеше света архиерејска Литургија, во

Ватикан Вести

Личениот однос со Бог е првиот услов за соочување со проблемите

Луѓето бараат интелегинтни суштества на другите планети, но малку се оние кои ги бараат и проучуваат знаците на живото битие кое ја создало вселената.