Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

(ВИДЕО) Божиќна честитка на Н.В.П. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх Струмичко – скопски

По повод празникот Рождество Христово Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов до верниците и сите луѓе со добра волја упати честитка, која Католици.мк ви го пренесува во целост.  

Ватикан Вести

Во Ватикан отворена нова амбуланта за бездомниците и поклониците

По повод празникот Божиќ папата Фрањо на бездомниците им поклони амбуланта која ќе се наоѓа под колонадата на плоштадот Свети Петар и ќе го носи името „Амбуланта – Мајка на

Ватикан Вести

Папата мисли на оние кои го слават Божиќ разделени од своите семејства

По завршувањето на молитвата Ангел Господов на 23 декември 2018 година, напоменувајќи дека Божиќ е веќе пред врата,

Ватикан Вести

Папата на Ангел Господов: Марија е пример за вера и љубов

Во пладневниот говор за време на молитвата Ангел Господов на 23 декември 2018 година папата Фрањо истакна дека Литургијата на денешната четврта недела од адвентот, во прв план го става

Вера Духовност

Слово за живот, декември 2018

„Радувајте се секогаш во Господа“ (Филипјани 4,4)

Ватикан Вести

Исус Христос е жив Бог

Во третата проповед за божиќниот пост, патер Раниеро Канталамеса проповедник на Папскиот дом, се фокисираше на личноста Исус Христос Кој не само што го покажа живиот Бог, туку Он самиот

Ватикан Вести

Надеж на четири тркала

Веб документарната серија за делата на милосрдието на папата Фрањо стигна до четвртата епизода, зборува за „надежта на четири тркала“ која оди на периферијата на Рим.

Ватикан Вести

Папата Фрањо го посети почесниот папа Бенедикт XVI

Во петокот на 21 декември 2018 година во вечерните часови, папата Фрањо го посети почесниот папата Бенедикт XVI и му посака среќен Божиќ, објави Канцеларијата за печат на Светиот Престол,