Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Бискупот Филипе Жордан: Посетата на Папата ја доверуваме на Богордица

Имајќи го во превид престојното Апостолското патување на папата Фрањо во Литванија, Летонија и Естонија од 22 до 25 септември 2018 година,

Ватикан Вести

Папата: Да примиш Причест значи да Го примиш живиот Христос

Папата Фрањо во денешниот пладневен наговор пред молитвата Ангел Господов го коментираше евангелскиот дел во кој Исус предупредува „Ако не го јадете телото на Синот Човечки и не ја пиете

Вера Духовност

Слово за живот, август 2018

„Со вечна љубов те засакав и затоа пристапив кон тебе со милост.“ (Јеремија 31,3)

Ватикан Вести

Твитер порака на Папата: Љубовта ги надминува сите тешкотии

Папата Фрањо со пријателите На Твитер продолжува да споделува кратки размислувања и поттици за христијанскиот живот, а последните неколку денови се концентрира на две богословски крепости: љубовта и верата.

Вести Македонија

Скопје: Прославен празникот Голема Богородица

Скопскиот бискуп и епископ Струмичко – скопски д-р Киро Стојанов го предводеше свеченото Литургиско славење на празникот Вознесение на Блажена Девица Марија на небото во средата, 15 август 2018. во

Ватикан Вести

Надбискупот Едгар Пења Пара нов заменик за општи работи во Државниот секретаријат

Папата Фрањо го именуваше надбискупот Едгар Пења Пара досегашен Апостолски нунциј во Мозамбик, за заменик за општи работи во Државниот секретаријат. Должноста ќе ја преземе на 15 октомври.

Вести Свет

Твитер создаде посебен емотикон за посетата на папата во Ирска

Посетата на папата Фрањо во Ирска за Светската средба на семејствата се чувствува и на социјалните медиуми: овие денови, социјалната мрежа Твитер создаде специјален емотикон за настанот.

Вести Свет

Андреа Бочели е радосен што ќе пее во Даблин за Папата и семејствата

Тенорот Андреа Бочели на 25 август ќе пее за папата Фрањо и семејствата од целиот свет, на Фестивалот за семејства кој ќе се одржи во рамките на Светската средба за

Ватикан Вести

Жртвите од трагедијата во Џенова Папата ги довери на Божјото милосрдие

На празникот Успение на Пресвета Богородица, папата Фрањо на Марија Утешителка на тажните ја довери жалоста и страдањето на сите кои трпат. Посебно ја спомна трагедијата која се случи во

Ватикан Вести

Папата: Марија нѐ потсетува дека сме повикани да Му служиме на Бог со целото битие

Во пладневниот наговор во кој се спомна на трагедијата која се случи во Џенова, папата Фрањо поттикна на молитва до Марија, со својот заговор да ни помогне секојдневно да живееме